Riko sa stratil na Silvestra. Po dlhých týždňoch sa ho vytrvalej rodine podarilo nájsť

Pri stavbe bytovky sa zranili robotníci.
Zdroj: TV Markíza

Iba 14-mesačný psík sa túlal po lesoch ďaleko od domu.

Od Silvestra nevideli svojho psa. Po tom, čo už cez deň ľudia vystrájali s delobuchmi, vystresované zviera ušlo z dvora a túlalo sa po lesoch na Spiši.

Majitelia japonského plemena Akita inu prosili o pomoc aj poľovníkov, aby mu neublížili. Iba 14-mesačný pes Riko sa napokon našiel, ale traumu, ktorú prežil, si asi len málokto dokáže predstaviť.

„Mali sme aj také pocity zmiešané, boli také dni po tých týždňoch hľadania, že mysleli sme už aj na najhoršie. Dennodenná ochota ísť ho hľadať už pomaly ubúdala, lebo aj tým, že mal na sebe vôdzku, už sme si aj mysleli, že môže byť niekde ukliesnený," hovorí Ľudmila Štofilová.

Ak by toto bola rozprávka, mohli by sme povedať, že prešiel hory doly. Faktom ale je, že dlhé týždne o ňom majitelia nemali žiadne správy. Túlal sa po lesoch ďaleko od domu a keď ho ktosi zazrel, dal sa na útek.

„Od poľovníkov sme mali avízo, že tým, že oni prikrmujú v zime zvieratá, túlal sa po lese a vraj ho videli na tých fotopasciach aj medzi diviakmi behať, kŕmiť sa, takže hľadal asi, čo mohol," spomína si mama Zachariáša, ktorému kúpila Rika.

Zábery z fotopasce vzbudili nádej

Rika videli v Hrišovciach, v Kaľave, Vojkovciach, ale vždy len zakukoval z lesa a opäť na pár dní zmizol. Zachariáš ale neprepadal smútku. Na kameru nám povedal, že stále veril v nájdenie Rika. „Nemali sme už ani celý týždeň správy o ňom, že kde je," hovorí otec Stanislav Štofila.

Až sa ozval starosta z Vojkoviec, ktorý psa zbadal pri jednej z chát v hlbokom lese. Skúsili ho odchytiť do klietky, kde mu dali mikinu jeho majiteľa. Pachová stopa mala psa upokojiť, že jeho pán je nablízku.

Zdroj: TV Markíza

No keď sa Štofilovci v lese zjavili, pes reagoval spočiatku zvláštne. „Náš Riko začal naňho brechať. Tým, že on si chatu privlastnil ako svoju, že ju bude strážiť, tak začal naňho brechať, že čo tam chce," hovorí Štofilová.

Pán Štofila si spomína, že až keď vyšiel spoza stromov, tak ho Riko zbadal. No tak sa rozutekal, až ho zvalil na zem. „To bol taký beh, ešte som ho nevidel tak šprintovať ku mne," dodáva s úsmevom.

Riko je opäť doma a radosť z neho nemá konca. Aj veterinár ostal prekvapený, že pobyt na dlhej vandrovke zvládol v slušnej kondícii. Majitelia ho museli nechať zatvoreného, pretože mal trochu chytené priedušky.

Zdroj: TV Markíza

Vraj po tomto dobrodružstve je viac živý ako bol pred ním. „Je to dobrodruh. Neverili sme ani ako sa to skončí, ako on bude reagovať tým, že má len 14 mesiacov, ako bude reagovať na ľudí, ako sa sám o seba postará," tvrdí pani Štrofilová.

Rikov príbeh zaujal aj šéfa veterinárnej a potravinovej správy Jozefa Bíreša. Zábavná pyrotechnika, najmä delobuchy, by mali podľa neho raz a navždy dostať červenú.

Pre jeden deň roku trpia tisíce nemých tvárí a nie vždy to končí happyendom ako v obci Víťaz. Štrofilovci nečakali, že Rikov príbeh sa skončí takto šťastne.

Zdá sa, že Riko má za sebou najväčšie dobrodružstvo svojho života a len vďaka nasadeniu ľudí zo širokého okolia a láske majiteľov je dnes opäť v bezpečí. Jeho príbeh je aj dôkazom toho, že zábavná pyrotechnika je pre zvieratá skutočnou traumou.

Reportáž pripravil Ján Tribula.


VÍŤAZ/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Spiš

Dôležité udalosti