Hlas žiada odchod Mikasa z funkcie

K situácii sa vyjadril aj Robert Fico.

Hlavný hygienik SR Ján Mikas by mal zo svojej funkcie okamžite odísť. V reakcii na vyjadrenia generálneho prokurátora Maroša Žilinku to vyhlásila mimoparlamentná strana expremiéra Petra Pellegriniho Hlas-SD. Strana skonštatovala, že tak, ako máme úctu k odbornosti, treba mať aj elementárnu úctu k ústave a právnemu štátu. Reakciu TASR poskytla hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

"Strana Hlas-SD je presvedčená, že je to vzdelaný a fundovaný odborník (hlavný hygienik, poznámka TASR), ktorý však nedokázal odolať absolútne neprijateľným politickým objednávkam vládnej koalície. Jeho rozhodnutia pustiť do parlamentu pozitívne testovaných vládnych poslancov alebo udeliť papalášsku výnimku vicepremiérovi Holému na jeho cesty za rodinou do Veľkej Británie, boli podľa generálneho prokurátora protizákonné. Zároveň sme presvedčení, že predstavovali závažné zdravotné a bezpečnostné riziko pre slovenských občanov," uviedla strana.

Na Žilinku reagoval aj SMER-SD

Strana Smer-SD berie na vedomie vyjadrenie Žilinku v súvislosti s vyhláškami Úradu verejného zdravotníctva SR. Čaká, aké ďalšie kroky prokuratúra podnikne.

Predseda Smeru-SD Robert Fico v tejto súvislosti na štvrtkovej tlačovej konferencii uviedol, že poslanci Národnej rady SR, ktorí prišli na mimoriadnu schôdzu parlamentu 28. decembra 2020 a boli pozitívni na ochorenie COVID-19, porušovali zákony.

"Nemôže nejaký hygienik povedať, že tento človek nemá trestnoprávnu zodpovednosť, lebo ja si to myslím," podotkol Fico v súvislosti s výnimkou hlavného hygienika, ktorú koncom minulého roka udelil viacerým verejným funkcionárom.

Šéf Smeru-SD tiež hovorí, že poslanci s ochorením COVID-19 nemali čo robiť v parlamente a dopustili sa úmyselného trestného činu šírenia nebezpečnej nákazlivej choroby. Podotkol, že tak konali počas mimoriadnej situácie a hrozia im "drakonické tresty".

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ján mikas

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.