Obvinený Brhel sa vzdal funkcií v skupine

Pri akcii zadržali aj exprezidenta daniarov Imreczeho. Obaja sú podozriví z korupcie.

Podnikateľ Jozef Brhel sa v piatok (29. 1.) vzdal akýchkoľvek výkonných pozícií v spoločnostiach patriacich do podnikateľskej skupiny ZMJ SICAV. Všetky obvinenia odmieta a svoju nevinu je rozhodnutý preukázať pred orgánmi činnými v trestnom konaní.

Riaditeľ komunikácie skupiny Juraj Puchý potvrdil, že aktuálne sa nachádza v zahraničí, ale hneď ako bude vyzvaný, sa vráti na Slovensko. Všetky obvinenia, ktoré sú postavené len na výpovediach osôb obvinených z iných trestných činností, (Jozef Brhel) odmieta a svoju nevinu je rozhodnutý preukázať pred orgánmi činnými v trestnom konaní. Navyše v IT sektore, ktorého sa podľa medializovaných informácií obvinenia majú týkať, už nepôsobí viac ako desať rokov," konštatoval na margo obvinení.

Podľa Puchého nevinu je ochotný preukázať aj jeho brat Peter Brhel, ktorý v skupine ZMJ SICAV nemal žiadny akcionársky podiel, ani tam nezastával výkonné pozície.

Riadenie podnikateľskej skupiny združenej vo fonde ZMJ SICAV od piatka preberá Anton Bielik. Peter Brhel v skupine nemal žiadny akcionársky podiel, ani tam nezastával výkonné pozície.

NAKA v piatok (29. 1.) skoro ráno v rámci akcie Mýtnik zadržala bývalého prezidenta Finančnej správy Františka Imreczeho. Podľa informácií TV Markíza spolu s ním zadržali elitní policajti aj šéfa IT oddelenia Finančnej správy Milana Gregu. Dôvodom sú podozrenia z korupcie a machinácií pri verejnom obstarávaní.


Podľa informácií TV Markíza medzi obvinenými figuruje, okrem Brhela, aj majiteľa IT firmy Allexis Michal Suchoba, ktorý by mal byť tiež v zahraničí a preto sa ich nepodarilo zadržať. Zadržaní však majú byť aj Peter Brhel, brat Jozefa Brhela, či Jana Rovčaninová.

Polícia neskôr informáciu potvrdila s tým, že v putách skončilo viacero ľudí. „NAKA v rámci akcie Mýtnik zadržala bývalého funkcionára Finančnej správy Františka Imreczeho a ďalších 8 osôb za trestnú činnosť súvisiacu s machináciami pri verejnom obstarávaní a korupčnú trestnú činnosť. Ďalšie informácie budú poskytnuté, keď to procesná situácia dovolí," informuje polícia na facebookovej stránke.

Dopoludnia NAKA urobila raziu aj v v hoteli DoubleTree by Hilton pri bratislavskom zimnom štadióne. Majiteľom hotela je oligarcha Juraj Široký. Podľa informácií plusky.sk má v hoteli svoje kancelárie práve Brhel, zadržať mali aj jeho brata Petra Brhela. Elitní policajti čakali v garáži hotela a druhá skupina urobila  prehliadku na 10. poschodí.

Zadržaných privádzajú na výsluchy:

 

Imrecze a Grega sú už momentálne v budove Prezídia Policajného zboru v Bratislave. Informáciu o zadržaní ako prvý priniesol Denník N.

Od 2. decembra je zadržaný a väzobne stíhaný Imreczeho viceprezident Daniel Čech. Ten začal spolupracovať s políciu.

Európsky úrad boja proti podvodom (OLAF) pri svojom vyšetrovaní dovozu textilu a obuvi z Číny do EÚ v roku 2018 odhalil colné podvody v celkovej hodnote 2,2 miliardy eur. Z toho približne 300 miliónov eur sa týka tovaru vstupujúceho do EÚ cez Slovensko.

Bývalý poslanec Jozef Rajtár (SaS) vtedy povedal, že colné podvody sú výsledkom práce organizovaných zločineckých skupín. Naznačil, že za vysokými podhodnotenými dovozmi môže byť exzamestnanec finančnej správy Daniel Čech, ktorý mal v minulosti pracovať práve v obchode s čínskym tovarom.

"Organizovaná zločinecká skupina zariadi, kam tovar príde a ako sa preclí. O tomto hovorí správa OLAF-u, ktorý je vyšetrovací orgán. Doteraz ste nepodali trestné oznámenie, ani po prevalení tejto kauzy, aby to začala vyšetrovať prokuratúra," myslí si Rajtár.

Imrecze mu vtedy oponoval s tým, že ho označil za "politického demagóga".

Po prevalení kauzy František Imrecze odstúpil z funkcie.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR, zg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme František imrecze

Dôležité udalosti