Obvineným v korupčných kauzách siahli na majetky, zaistili aj obrovskú sumu

D2.mp4
Zdroj: TASR

Špeciálni prokurátori informovali, že je to vyše 1,34 mil. eur v hotovosti.

Šesť z ôsmich obvinených osôb v rámci policajnej akcie Božie mlyny sa úplne priznalo ku skutkom, ktoré sa im kladú za vinu.

Pred novinármi to konštatoval dozorový prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek s tým, že trom zaistili majetok. „Je predpoklad v prípade odsúdenia, im majetok prepadne," vysvetlil.

 


Prokurátor odmieta politický motív

Prokurátor Peter Kysel vylučuje politický motív stíhania v kauzách Boží mlyn, Očistec, Judáš či Babylon. Obvinení podľa jeho slov nie sú v špeciálnom režime a prokurátori postupujú štandardným spôsobom.

Ozrejmil, že všetky obvinenia sú okrem výpovedí tzv. kajúcnikov, teda spolupracujúcich obvinených, založené aj na výpovediach viacerých svedkov či listinných dôkazoch. "Vždy ide o trestné veci len na základe dôkazného stavu, ktorý vyšiel z vyšetrovania. Inštitút spolupracujúceho obvineného sa využíva od roku 2003, a to aj v iných krajinách," vysvetlil.

Rovnako odmietol špekulácie okolo schválenia kolúznej väzby viacerým obvineným. Vo všetkých kauzách podľa neho dôvodnosť väzby potvrdil Špecializovaný trestný súd aj Najvyšší súd.

„Navyše mnoho obvinených sa do kolúznej väzby dostalo už z vykonávania kolúznych aktivít, nie z obavy vykonávania možných kolúznych aktivít, čo je rozdiel," zdôraznil prokurátor. Obvinení sa tak už mohli pokúšať napríklad ovplyvňovať svedkov.

Dementoval tiež tvrdenie, že obvinení sú z dôvodu svojich niekdajších funkcií vo väzbe v špeciálnom režime. Rovnako tvrdí, že rozmiestnenie obvinených do väzieb po celom Slovensku sa urobilo štandardným spôsobom.

Kauza Očistec

Z 18 obvinených osôb v rámci kauzy Očistec sa desať priznalo. V prípade ôsmich osôb sa rozhodlo o zaistení majetku. „Tieto výpovede sú ďalej podporované výpoveďami ďalších piatich svedkov, ktorí potvrdili protiprávnu činnosť páchanú v rámci kauzy," skonštatoval prokurátor Ondrej Repa s tým, že s výpoveďami korešpondujú listinné a vecné dôkazy.

Prokurátor ÚŠP deklaruje, že ani v tejto kauze nejde o stíhanie na základe jednej či dvoch výpovedí kajúcnikov. Dôkazný stav je, ako tvrdí, vyššej kvality. "Trestnú činnosť odkrýva viacero osôb. Naďalej existujú podozrenia aj z trestnej činnosti, pre ktoré doposiaľ obvinenie vznesené nebolo," poznamenal Repa. V kauze sa podľa neho naďalej koná a realizujú sa a sú plánované aj ďalšie výsluchy.

NAKA v rámci akcie Očistec zadržala vlani viacerých policajných exfunkcionárov. Skupina okolo nitrianskeho podnikateľa a väzobne stíhaného Norberta Bödöra mala pozostávať z 18 obvinených. Medzi obvinenými sú aj policajný exprezident Tibor Gašpar, exriaditeľ NAKA Peter Hraško, ale aj bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Všetci sú vo väzbe.


Bödor aj Gašpar prepisovali majetky

Bývalému policajnému prezidentovi Tiborovi Gašparovi, ktorý je obvinený v kauze Očistec, zablokovali majetok.

Podľa portálu Aktuality.sk má už na liste vlastníctva k svojmu pozemku plombu. Obvinený exšéf polície tak už nesmie pozemok v Hodruši-Hámroch v okrese Žarnovica predať alebo prepísať na inú osobu.

Rodinný dom vo Veľkých Janíkovciach pri Nitre, z ktorého ho vyviedli kukláči v putách, už oficiálne patrí iba Gašparovej manželke.

Rovnako v nedávnej minulosti postupoval Norbert Bödör, ktorý si tiež vysporiadal majetky so svojou manželkou. Oligarcha oficiálne vlastní rodinný dom v Nitrianskych Hrnčiarovciach.

Ako spomína portál, pri ňom zatiaľ zákaz od prokuratúry nie je, no to môže byť len otázka času. Poznámka totiž svieti pri inej Bödörovej nehnuteľnosti, a to pri byte v bratislavskom polyfunkčnom dome Meinl Residence.

Svoj dom a pozemok pri Trenčíne už nemôže prepísať ani predať obvinený špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Vlastní ho spolu s manželkou. V liste vlastníctva je vyznačená poznámka o zákaze.

V kauze Babylon celkovom obvinili päť ľudí z obzvlášť závažného zločinu vydierania a legalizácie financií, stíhajú troch ľudí. K trestnej činnosti sa priznal jeden z obvinených, výpovede sú podporované radom listinných dôkazov.

Pri vyšetrovaní káuz Očistec, Božie mlyny a Babylon zaistili aj finančnú hotovosť vo výške 1 341 000 eur, podľa prokurátorov ide o prostriedky z údajnej trestnej činnosti.

PEZINOK/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kauza Očistec

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.