Mikas odmieta obvinenia generálnej prokuratúry, tá hovorí o nepochopení podstaty

christchruch.mp4
Zdroj: TASR - Jakub Kotian

ÚVZ sa bráni, že je to právny názoro GP a nejde o konečné rozhodnutie.

Úrad verejného zdravotníctva odmieta akékoľvek porušenie zákona v súvislosti s vydanými vyhláškami ohľadne karanénnych výnimiek. O konaní nad rámec zákona informoval vo štvrtok (28 1.) generálny prokurátor Maroš Žilinka, ktorý podal protest.

Podľa hlavného hygienika Jána Mikasa protesty sú právnym názorom GP a nejde o konečné rozhodnutie. Tvrdí, že podstata ich podaní je založená na analýze paragrafu zákona, ktorý nie je a ÚVZ ho ani nikdy nevyužilo pri tvorbe vyhlášok. V stanovisku pre médiá tiež konštatoval, že GP zároveň prehliadla príslušné paragrafy, ktoré sa pri tvorbe vyhlášok využívajú.


Generálny prokurátor vo štvrtok (28. 1.) informoval o tom, že ÚVZ porušil dvomi vyhláškami zákon. Vyhláška hlavného hygienika SR z 27. decembra 2020 umožnila koncom roka poslancom Národnej rady SR rokovať aj napriek tomu, že boli viacerí pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19 alebo boli po kontakte s pozitívnou osobou v preventívnej karanténe.

Porušenie vidí aj vo vyhláške z 10. januára 2021, ktorá sa týka nariadenia karanténnych povinností osôb pri vstupe na územie SR. Úrad podľa Žilinku nemal oprávnenie upraviť výnimky z izolácie a karantény a výnimky pre osoby v osobitnom režime. "ÚVZ v ustanovení výnimiek prekročil rozsah svojej pôsobnosti a povolil ich nad rámec zákona," skonštatoval.

Pozrite si reportáž, ktorú sme o téme odvysielali v Televíznych novinách.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Výnimka

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.