Obvinení ľudia v kauze Mýtnik: Ich mená už veľakrát rezonovali Slovenskom

Eva Evelyn Kramerová
Zdroj: TV Markíza,

Pozreli sme sa na tri najdôležitejšie postavy.

František Imrecze nastúpil na finančnú správu v roku 2012. Nadácia zastavme korupciu hovorí, že za jeho éry sa pre podnikateľov prijali aj pozitívne opatrenia, neskôr sa však jeho meno začalo spájať s kauzami, hlavne v utajovaní miliónových zmlúv.

Odmietal podozrenia, že finančná správa kryje daňové podvody Ladislava Bašternáka. To bolo ešte v roku 2016. Odstúpil až v roku 2018 po škandále s preclievaním čínskeho textilu, na ktorý upozornil európsky úrad pre boj s podvodmi. To už nebol prezidentom.

Ďalším obvineným v kauze Mýtnik je Michal Suchoba, v Bratislave je známy tým, že vlastní dom za niekoľko miliónov eur pod Slavínom, no preslávil sa najmä po nahrávke s Mariánom Kočnerom.

V tejto nahrávke mal byť Suchoba akýmsi prostredníkom medzi Kočnerom a finančnou správou. On si však na stretnutie údajne vôbec nepamätal. Suchobove firmy patrili medzi dodávateľov Finančnej správy. Mal kontrakty za desiatky miliónov eur.

Kto rátal zákazky so štátom v stovkách miliónov eur, je podľa investigatívneho novinára Jozef Brhel, po odchode z HZDS sa jeho meno spájalo s financovaním Smeru a za Ficovej vlády sa Brhelovým firmám poriadne darilo.

Vedel, kedy má konať. Podiely vo fotovoltických elektrárňach predal zahraničným investorom krátko predtým, ako vláda Smeru zverejnila, že sprísni podmienky.

Jozef Brhel sa snažil zbaviť nálepky, že vie robiť biznis iba so štátom. Dnes je pre neho kľúčové najmä podnikanie v energetike. Jeho najväčšia firma v tejto oblasti zarobila vlani skoro sedem miliónov eur. Podniká už aj v zahraničí, vo Fínsku vlastní veterný park.

Viac sa o zadržaných dozviete z reportáže Branislava Tomagu.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme František Imrecze

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.