Akcia Mýtnik: Prokurátor žiada pre Imreczeho a ďalších troch obvinených väzbu

Malá Timea prekonáva jednu vážnu diagnózu za druhou.
Zdroj: TV Markíza

Ostatných zadržaných prepustili

Bývalý šéf finančnej správy František Imrecze zostáva v policajnej cele. Prokurátor žiada pre neho, Milana Gregu, Petra Brhela a Janu Rovčaninovú väzbu. Ostatných zadržaných v akcii Mýtnik prepustili, informovala hovorkyňa generálnej prokuratúry Jana Tökölyová.

Sudca bude o väzbe pre štvoricu obvinených rozhodovať v nedeľu poobede.

Imrecze je obvinený z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Spolu s ním stíhajú aj vplyvných podnikateľov Jozefa Brhela a Michala Suchobu, ktorí sú ale v zahraničí. K možnému zatykaču sa zatiaľ polícia ani prokuratúra nevyjadrujú.

Vrámci akcie Mýtnik v piatok NAKA zadržala celkovo sedem ľudí. Okrem exprezidenta finančnej správy Františka Imreczeho, skončil v putách aj bývalý šéf IT sekcie Milan Grega či konateľka firmy, ktorá colníkom dodávala informačné systémy.

Stíhajú ich z viacerých trestných činov, vrátane korupcie a machinácie pri verejnom obstarávaní. V piatok podvečer na policajné prezídium prichádzali advokáti obvinených a začal sa maratón výsluchov.

Vypočúvali ich na dlhé hodiny. Podľa našich informácií sa výsluchy skončili až pred druhou hodinou ráno. Jedného zo zadržaných prepustili na slobodu. František Imrecze ním ale nebol, ten noc strávil v cele. Prostredníctvom svojho advokáta odkázal, že obvinenie odmieta.

Exšéfa daniarov stíhajú z obzvlášť závažného zločinu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Prípad má súvisieť s IT tendrami na nákup informačných systémov za milióny eur. Zmluvy boli v utajenom režime, čo malo údajne zakryť úplatky a dopredu dohodnuté kšefty. Imrecze však protizákonný postup odmieta.

Medzi obvinenými sú aj dvaja vplyvní podnikatelia Michal Suchoba a Jozef Brhel , označovaný za mecenáša Smeru. Stíhajú ich za korupciu. NAKA ich ale v piatok doma nenašla, obaja sú v zahraničí. Kým Brhel sa po pár hodinách ozval s tým, že obvinenia odmieta a je pripravený postaviť sa pred vyšetrovateľov, o Suchobovi zatiaľ nepočuť. Ani jeho advokát v sobotu nevedel, či sa plánuje vrátiť.

Podľa medializovaných informácií sa má zdržiavať v Spojených arabských emirátoch. Či budú preňho žiadať zatýkací rozkaz, nateraz nie je známe. Ak by aj naňho zatykač vydali, dostať ho na Slovensko môže byť zložité.

„Medzi Slovenskou republikou a Spojenými arabskými emirátmi neexistuje bilaterálna zmluva a Spojené arabské emiráty nepristúpili k nijakému medzinárodnému dohovoru," uviedol hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla.

NAKA zadržala aj Brhelovho brata - Petra Brhela. Médiám sa v sobotu ozvala jeho dcéra so sťažnosťou na zásah kukláčov v ich dome. Tvrdí, že bol neadekvátny a utrpela pri ňom zranenie.

Brhelova dcéra sa preto obrátila na inšpekciu, aby zásah prešetrila. Jej sťažnosť si môžete prečítať tu. Zároveň sa svojho otca zastala. Odmieta, že by mal s úplatkom, pre ktorý je v tejto kauze obvinený niečo spoločné.

Reportáž pripravil René Medzihradský:


Viac sa o akcii dočítate tu. O obvinených sa dočítate tu.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vypočúvanie

Dôležité udalosti