Dcéra zadržaného Petra Brhela podáva sťažnosť pre zásah NAKA, vraj bol neprimeraný

K listu priložila aj fotografiu.

Dcéra zadržaného Petra Brhela Barbora Brhlová považuje piatkový (29. 1.) zásah Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) voči jej otcovi za neprimeraný. Informovala, že sa v tejto súvislosti obracia so sťažnosťou na Úrad inšpekčnej služby (ÚIS) a príslušné orgány.

"Ja verím v spravodlivosť, tak som bola vychovaná, preto dôrazne žiadam, aby bol celý postup všetkých zúčastnených policajtov prešetrený," uviedla v sťažnosti a pripojila aj nasledujúcu fotografiu:


„Úrad inšpekčnej služby v tejto chvíli uvádzanou sťažnosťou nedisponuje. Po jej prijatí, vykonaní potrebných administratívnych úkonov a vyhodnotení sa ňou ako v každom inom prípade bude zaoberať príslušný útvar úradu,“ uviedla hovorkyňa Ministerstva vnútra SR Petra Friese.

NAKA zadržala v rámci piatkovej akcie Mýtnik aj bývalého šéfa Finančnej správy SR Františka Imreczeho a ďalších sedem osôb.

Sťažnosť Barbory Brhlovej uverejňujeme v plnom znení bez redakčných úprav:

Som dcérou Petra Brhela a dňa 29. januára 2021 som bola prítomná pri niečom čo ani nedokážem správne pomenovať. Ráno okolo 04,30 hodiny som sa zobudila na štekot psa a mihanie svetiel pred domom, kde býva celá naša rodina. Keď som sa pozrela z okna videla som množstvo ľudí oblečených v čiernom s kuklami na hlave ako svietia do okien rodinného domu a kričali, aby sme otvorili. Veľmi som sa zľakla a utekala som na chodbu, tam som videla ako otec stojí pri okne a drží ruky nad hlavou. Do toho sa ozývalo permanentné hlasné búchanie na dvere domu. V tej chvíli som nevedela nijako vyhodnotiť čo sa deje, čo to má znamenať. V dome bývame spolu normálne ako každá iná rodina. Schádzala som v obrovskom strachu dolu schodmi, kde keď sa otvorili dvere vtrhlo do vnútra toľko osôb oblečených v tmavom oblečení s obrovským krikom, že som stratila vedomie. Prebrala som sa ako ma po pod pazuchy držia tie osoby oblečené v čiernom a videla som nápis NAKA. Vtedy som videla ako všade zbraňami mieria na každého, kto tam bol. Do tejto situácie kričali, aby sme sa nehýbali, ľahli si a podobne, ja som toto nezvládla, zahmlilo sa mi pred očami a stratila som opäť vedomie. Niekto mi zavolal záchranku . Keď som sa prebrala a začala opäť vnímať, všetci sme boli nahnaný v obývačke, kde sme v strachu sedeli a nevedeli čo sa bude diať. Ako som uviedla, sme normálna rodina, v dome s nami žije aj stará mama, ktorá má 84 rokov, ktorú rovnako zobudili a vyviedli do obývačky. V jej veku už zdravie nie je také pevné, pravidelne užíva lieky na srdce. Bola tak dezorientovaná a triasla sa, že musela užiť liek na upokojenie. V prvej chvíli ma ani nenapadlo, že to sú policajti, nikdy sme nič protizákonné nespravili, nie sme žiadny zločinci. Otec podniká, tak som si najskôr myslela, že nás niekto prepadol. Otca hneď vyviedli a potom ešte prezreli celý dom. Boli vo všetkých miestnostiach, v garáži a aj na dvore. Keď som otca videla ako ho vyvádzajú z domu, chceli sme aby užil lieky, ktoré pravidelne užíva, sú na alergiu, na to sme od policajtov dostali odpoveď „načo, čo je alergický na policajtov?".

Som dcérou Petra Brhela a áno, sme jeho rodina. To za to sme si zaslúžili takýto prístup, to preto sme museli pred namierenými zbraňami zamaskovaných kričiacich osôb zmetene počúvať ich príkazy. To stačí na to, aby bolo zdravie našej starej mamy tak skúšané. Nikdy som si nemyslela a ani teraz si nemyslím, že sa otec dopustil niečoho protizákonného a už vôbec nie niečoho, čo by čo aj len v náznaku znamenalo, že je násilný, žeby žil v dome s ozbrojenou ochrankou, alebo žeby sme boli akokoľvek pre kohokoľvek nebezpeční!

Dovolila som si pozrieť do zákona o Policajnom zbore, aby som po tomto enormne stresujúcom zážitku vnútorne vyhodnotila, čo sa vlastne stalo a ako s nami jednali policajti, ktorí som doposiaľ predpokladala, ctia zákony a pravidlá. Medzi jednotlivými ustanoveniami, som hneď v úvode našla „Povinnosti policajta" Ja snáď neviem správne čítať, lebo akosi neviem rozumieť tomu čo v tomto ustanovení čítam a tomu čo sme ráno zažili.

„Pri vykonávaní služobnej činnosti je policajt povinný dbať na česť, vážnosť a dôstojnosť osoby i svoju vlastnú a nepripustiť, aby v súvislosti s touto jeho činnosťou vznikla osobe bezdôvodná ujma a aby prípadný zásah do jej práv a slobôd prekročil mieru nevyhnutnú na dosiahnutie účelu sledovaného jeho služobnou činnosťou."

Policajt podľa mňa, ak predsa len správne chápem toto ustanovenie, nie je povinný sa snažiť toto dodržať, on je povinný NEPRIPUSTIŤ, aby niečo také nastalo. Ráno okolo 05, OO hodiny v pyžame mieriac na bezúhonné osoby zbraňami, vyvolajúc v nich taký stres, že jedna opakovane stratí vedomie a druhá 84 ročná musí okamžite užiť lieky na upokojenie, nie ja ani v najmenšom v poriadku. Ak takéto prostriedky Polícia použila na nás, tak si neviem ani len predstaviť, čo použije voči napríklad teroristom. Podľa tohto príkladu, asi zbombardujú celé mesto o ktorom si budú myslieť, že sa tam nejaký terorista nachádza.

V priebehu dňa som sa dozvedela, že otec je obvinený z „Prijímania úplatku". Môj otec je čestný človek, a je absurdné ak si niekto myslí, že má niečo spoločné s akýmkoľvek úplatkom. Dokonca malo by ísť o sumu okolo 10000 EUR. To pre toto dostane akýkoľvek človek ráno od strážcov zákonnosti takýto budíček. Otec sa bežne pohybuje po Bratislave, preberá si poštu, denne takmer v rovnakom čase venčí nášho psíka, to naozaj bolo potrebné takto vystrašiť 84 ženu, ktorá vďaka svojej a našej zodpovednosti nepodľahne pandemickej chorobe, ale do stavu ohrozenia života privedie policajný zásah?

Ja verím v spravodlivosť, tak som bola vychovaná, preto dôrazne žiadam, aby bol celý postup všetkých zúčastnených policajtov prešetrený.

Barbora Brhlová

BRATISLAVA/TASR,tvnoviny.sk, ml

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kauza Mýtnik

Dôležité udalosti