Prečo odštartovať Suchý február? Budete zdravší a ešte aj schudnete

Ilustračná snímka.
Zdroj: FashionStock/shutterstock.com

Ochránite pritom svoje telo. Alkohol má totiž negatívny vplyv na pečeň, žalúdok aj mozog.

Ruku na srdce, kto z vás od nervov z práce, z vašej polovičky, detí, života, depresie a v podstate zo všetkého, nesiahol iba tak za posedný mesiac po pohári vína? Asi mnohí, pretože s každým glgom máte pocit, že sú tie problémy menšie. Lenže často sa z príležitostného pohára stane každodenný rituál, ktorý vám pravidelne zlepší náladu a uvoľní od stresu.

Napriek spomínaným účinkom má alkohol veľa negatív. Práve Suchým februárom si overíte váš vzťah s alkoholom. Zistíte, či zvládnete bez neho mesiac fungovať alebo sa u vás vyvinula už závislosť, píše portál blesk.cz.

Negatívne účinky alkoholu

Pivo, víno a domáce. Na výber majú toho Slováci dosť už z domáceho trhu. Veľa ľudí si hľadá ľahkú príležitosť k poháriku a konzumuje alkohol častejšie, než by sa malo. Úplne zbytočne si tak spôsobujú zdravotné problémy.

Pri konzumácii alkoholu dochádza k zvýšenému riziku zápalu pečene, keďže orgán nezvláda spracovávať prijaté toxíny a celkovo dochádza k narušeniu ich funkčnosti. Hrozí vám taktiež veľa chorôb, okrem pečene si ničíte žalúdok a narušujete si celkovú chemickú rovnováhu v tele, čím ovplyvňujete aj činnosť mozgu.

Prečítajte si aj: Počet závislých ľudí od alkoholu je na Slovensku alarmujúci. Štartuje preto kampaň Suchý február

Ako začať a vydržať abstinovať

Možno ste si za posledné mesiace vytvorili do istej miery závislosť od alkoholu, a tak bude pre vás Suchý február skutočnou výzvou. Rozhodnúť sa vydržať celých 28 dní bez neho považujte za prvý úspešný krok. Najlepšie urobíte, ak sa vyvarujete všetkým rizikám a nahradíte svoj zlozvyk novým zdravým rituálom.

V podstate je to rovnaké ako s fajčením. Viac než samotná chuť vína, piva či iného destilátu vám bude chýbať daný zvyk. Kým fajčiarovi chýba cigareta v ruke, vám bude chýbať pohárik, ktorý vám navodzoval pohodu.

Skúste ho preto vymeniť za inú tekutinu. Nahraďte alkohol čerstvým smoothie, limonádou alebo čajom.

Zdroj: shutterstoc.com/ serenarossi

3 kroky k účinnej detoxikácii organizmu

1. Vypite denne dostatok vody. Nahromadené toxíny tak účinne vyplavíte. Do niekoľkých pohárov denne pridajte aj čerstvú citrónovú šťavu, ktorá organizmus odkyslí.

2. Jedzte dostatok ovocia a zeleniny. Tie telo taktiež hydratujú a obsahujú aj vitamíny, minerály a vlákninu. Váš jedálniček by sa mal skladať prevažne z čerstvých zdravých potravín a nemali by ste konzumovať ťažké a vyprážané jedlá.

3. Pohyb je účinná metóda detoxikácie tela a zároveň vám endorfíny navodia dobrú náladu.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.