Priberáte na home office? Toto sú najčastejšie chyby, ktoré robia ľudia pri práci doma

Ilustračná snímka- home office
Ilustračná snímka- home office Zdroj: TV Markíza

Psychická záťaž je naozaj veľká, negatívne emócie sa dostávajú na povrch, atmosféra doma hustne a aktivity, ktoré vám väčšinou náladu zlepšia, sú aktuálne zakázané.

Doma oddychujete, pracujete, hráte sa s deťmi, upratujete, jednoducho robíte všetko. Sociálne kontakty nie sú dovolené, športovať nemáte kde, kultúrne akcie sú dočasne zrušené, nemáte kam utiecť pred realitou.

Vo všeobecnosti sú ľudia ešte vo väčšom strese. Nemáte svoju pokojnú kanceláriu, kde ste samy a môžete si robiť, čo chcete. Počujete krik detí, pracujete v obývačke či za jedálenským stolom, v chaose sa snažíte sústrediť, riešiť konferenčné hovory, jednoducho pracovať. Psychická záťaž je naozaj veľká, negatívne emócie sa dostávajú na povrch, atmosféra doma hustne a aktivity, ktoré vám väčšinou náladu zlepšia, sú aktuálne zakázané.

Aj bežné situácie si odrazu vyžadujú omnoho väčšie sústredenie a vzniknutý stres najčastejšie ľudia zajedajú, či si dajú pohár vína. To všetko môže spôsobiť, že začnete priberať na váhe. „Bohužiaľ, v tomto momente, si veľa ľudí myslí, že iba alkoholom a jedlom si môžu zlepšiť emočný stav, tvrdí výživový odborník Peter Havlíček pre portál blesk.cz.

Prečítajte si aj: Ako rýchlo utíšiť plačúce dieťa? Tento trik pediatra zaberie okamžite

Ľudia v strese siahajú po rýchlych jedlách, chuťovo výrazných a tie sú bohaté na tuky, cukry a soli. Látky obsiahnuté v priemyselne spracovaných potravinách im dodávajú nielen chuť, ale aj trvanlivosť a vôňu. Bohužiaľ, majú negatívny vplyv na zdravie.

Aktuálna situácia nás láka aj na častejšie pitie alkoholu. Nie vždy to ale končí pri jednom pohári. Aj malá dávka alkoholu negatívne ovplyvňuje kvalitu spánku a narušuje priebeh REM fázy, čo sa prejavuje tým, že sa potom cítite menej oddýchnutý.

Ako udržať zdravý a pozitívny prístup?

V prvom rade si naplánujte jedlo a nastavte si režim. „Režim vám dáva základnú istotu, kedy je čas na jedlo a potom na prácu. Mozog si na to zvykne," hovorí Petr Havlíček. Režim dňa tak začína dostávať rytmus a plánovaním jedla predídete tomu, že by ste jedli nekvalitné jedlo.

Do svojho režimu tiež pridajte pohybovú aktivitu, ktorú viete vykonávať aj pri home office. „Ľudia potrebujú pohyb a nejakú fyzickú aktivitu, svedčia o tom plné parky a lesné cesty," hovorí odborník, ktorý vzápätí nadväzuje na tretiu radu, a tou je kvalitný spánok.

Ak chcete žiť zdravo a nepribrať, nastavte si režim a začnite sa stravovať kvalitne, športovať a dostatočne spať.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti