Najvyšší súd porušil práva sudcu zadržaného v akcii Búrka. Priznali mu vysoké odškodné

Sudca Richard Molnár.
Zdroj: TASR

Uznesenie súdu týkajúce sa pokračovania jeho väzby ÚS zrušil a vec vrátil na ďalšie konanie.

Postupom Najvyššieho súdu a jeho uznesením zo 14. júla došlo k porušeniu základného práva na osobnú slobodu sudcu Richarda Molnára, ktorý je vo väzbe od marca minulého roka.

Rozhodol o tom Ústavný súd, ktorý príslušné uznesenie NS týkajúce sa pokračovania jeho väzby zrušil a vec vrátil na ďalšie konanie. Európsky súd pre ľudské práva zamietol  minulý týždeň jeho sťažnosť na porušenie práv sudcu v súvislosti s vzatím do väzby

Molnár je jeden zo sudcov, ktorých vlani v marci zadržala a obvinila Národná kriminálna agentúra počas akcie Búrka. Obvinený je z trestného činu prijímania úplatku.

NS vlani v júli zrušil uznesenie Špecializovaného trestného súdu a zamietol tak Molnárovu žiadosť o prepustenie na slobodu. Spolu s tým neprijal ani ponuku dôveryhodnej osoby, ktorou mal byť Molnárov kolega z bratislavského krajského súdu - sudca Peter Šamko. Senát NS tiež odmietol náhradu väzby dohľadom probačného a mediačného úradníka a peňažnú záruku.

O ústavnej sťažnosti Richarda Molnára rozhodol 28. januára druhý senát ÚS zložený z predsedu Petra Molnára a sudcov Jany Laššákovej a Ľuboša Szigetiho.

K porušeniu práva sťažovateľa na osobnú slobodu došlo podľa rozhodnutia v súvislosti s právom na zákonného sudcu a právom na urýchlené rozhodnutie o trvaní väzby.

Molnárovi priznal ÚS finančné zadosťučinenie v sume 3 000 eur a náhradu trov konania v sume 675 eur, ktoré je povinný zaplatiť Najvyšší súd.

KOŠICE/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Najvyšší súd

Dôležité udalosti