Rakúsko a Česko sprísňujú pravidlá na hraniciach. Budú sa týkať aj pendlerov

shutterstock_523739068.jpg
Zdroj: TASR

Niektoré budú platiť už od piatku.

Naši západní susedia sa rozhodli sprísniť pravidlá pre cestovanie do oboch krajín. Dôvodom je spomaliť šírenie nových mutácií koronavírusu.

V prípade Českej republiky to bude od piatku (5. 2.), Rakúsko spresnilo podmienky v utorok (2. 2.) prostredníctvom ministra vnútra Karla Nehammera.

Ako však informuje na sociálnej sieti štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus, mohlo by sa tak stať pravdepodobne od pondelka (8. 2.). Bude sa to týkať žiakov i pendlerov.

Česko

Okrem zelenej, oranžovej a červenej po novom, od piatku (5. 2.) zavedie aj štvrtú kategóriu tzv. veľmi vysoko rizikových krajín, kam aktuálne zaraďuje aj Slovensko.

Každý cestujúci do Česka, ktorý počas uplynulých 14 dní strávil viac ako 12 hodín na Slovensku, musí povinne pred vstupom na územie krajiny vyplniť elektronický formulár.

Bude platiť tiež, že maximálne 48 hodín pred vstupom do Česka si musí urobiť PCR test v akreditovanom laboratóriu a disponovať písomným potvrdením o jeho negatívnom výsledku.


Po príchode do Česka musí absolvovať domácu karanténu dovtedy, kým nepredloží druhý negatívny PCR test. Ľudia ho môžu absolvovať najskôr po piatich dňoch od príchodu do krajiny. Výsledok druhého PCR testu je potrebné predložiť krajskej hygienickej stanici, študenti aj škole a zamestnanci zamestnávateľovi.

Platí tiež, že počas desiatich dní od príchodu musia ľudia všade, okrem domácnosti, nosiť respirátor aspoň triedy FFP2. A to aj po negatívnom výsledku druhého RT-PCR testu.

Z týchto povinností aj naďalej platia viaceré výnimky, napríklad pre pracovníkov medzinárodnej dopravy, tranzit cez ČR do 12 hodín, odôvodnené cesty do ČR do 12 hodín, deti do 5 rokov, ako aj pre tzv. pendlerov, žiakov a študentov prekračujúcich hranicu aspoň raz týždenne.

Podrobnejší prehľad o pravidlách vstupu do ČR a výnimkách z nich nájdete na stránke českého rezortu vnútra.

Rakúsko

Po prvý raz zavádza povinné testovanie a registráciu aj pre pravidelných pendlerov. Tí sa po novom budú musieť raz týždenne podrobiť testu na koronavírus a vyplniť online formulár na webstránke rakúskej vlády.

Agentúra APA citujúc ministra informovala, že krajina predĺži i kontroly na hraniciach so Slovenskom a Českom. Nehammer poukázal v tejto súvislosti na to, že najmä v ČR evidujú vysoký počet nových prípadov nákazy a takisto sa tam šíri nový variant koronavírusu. Kontroly sa priebežne konajú aj na hraniciach Rakúska s Maďarskom a Slovinskom.

Povinnosť preukázať sa negatívnym testom na koronavírus bude platiť pre všetkých cestujúcich prichádzajúcich do Rakúska, na ktorých sa nevzťahujú stanovené výnimky. Nasledovať bude desaťdňová karanténa - tú však už nebude možné prerušiť ani po negatívnom výsledku testu.

Rakúsko výrazne zvýši i pokuty pri obchádzaní povinnosti nosiť ochranné rúška a nedodržiavaní odstupu. Za takéto porušenia predpisov budú hroziť sankcie vo výške 90 eur; doteraz to boli pokuty 25, resp. 50 eur. Rakúsko navyše posilní i policajné kontroly v lyžiarskych strediskách.

Sumár doteraz zverejnených informácií, ale aj najčastejšie otázky nájdete na Klusovej špeciálnej stránke alebo webe rezortu diplomacie.

BRATISLAVA, VIEDEŇ/tvnoviny.sk, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti