Jankovská si vedome siahla na život, bol to akt zúfalstva, tvrdí jej advokát

psiezabijacky5_tvnoviny.mp4
Zdroj: TASR - Ján Krošlák

Je hospitalizovaná v trenčianskej nemocnici.

Obvinená bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská si vedome siahla na život. Po návšteve klientky v trenčianskej nemocnici to povedal jej advokát Peter Erdös s tým, že z jej strany „to bol akt zúfalstva."

Erdös nevie ako prišla k liekom. Potvrdil však, že jeho mandantka si je plne vedomá toho, čo spravila. Myslí si, že pokus o samovraždu nezopakuje. „Vyzerá veľmi zle, váži asi iba 45 kilogramov. Po psychickej stránke sa cíti tiež veľmi zle,“ konštatoval.

Dôvodom zúfalstva podľa neho nie je samotná väzba a jej podmienky, ale skutočnosť, že sa nemôže dočkať práva na spravodlivý súdny proces a všetci degradujú jej výpovede a konštatujú, že to nie je priznanie.

„Problém je ten, že orgány činné v trestnom konaní nekonajú. Ako môže poukazovať na nezákonnosť, ktorá sa deje voči nej? Pretože päť mesiacov od posledného predĺženia lehoty trvania väzby bol vykonaný jeden jediný výsluch týkajúci sa obvinenej,“ doplnil obhajca.

Jankovskú previezli do zdravotníckeho zariadenia na pozorovanie v pondelok (1. 2.) po priznaní, že užila väčšie množstvo predpísaných liekov. V tejto súvislosti absolvovala v nedeľu (31. 1.) vyšetrenie vo fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici.


Na stanovisku ministerstva spravodlivosti k incidentu sa nič nemení. „Obvinená sa pred príslušníkmi Zboru väzenskej a justičnej stráže vyjadrila, že jej úmyslom nebolo siahnuť si na život. Vzhľadom na charakter však bola táto udalosť zo strany ústavu od začiatku vedená ako pokus o samovraždu. Tak ju aj ďalej vedieme a tak k tomu aj pristupujeme," uviedol hovorca rezortu Peter Bubla.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková po pondelkovom (1. 2.) rokovaní vlády tvrdila, že Jankovská si nechcela siahnuť na život. „Tie lieky, o ktorých mám vedomosť, nie sú také, že by mohlo prísť k poškodeniu zdravia. Jej vyjadrenie je, že vysokú dávku zobrala, pretože nemohla zaspať," konštatovala.

Ministerka má informácie, že Jankovskej poskytovali dávku liekov v týždňových intervaloch. „Neplatí pravidlo, že by sa poskytovali lieky na dennej báze a boli požité pred príslušníkom zboru," spresnila s tým, že sa rozhodla prehodnotiť štandardy podávania liekov väzobne stíhaným a väzneným osobám.


 

TRENČÍN/Michal Bujna, zg, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Monika Jankovská

Dôležité udalosti