Pozor, nevera nie je iba o sexe. Čo všetko sa počíta?

V priemere na Slovenku podvádza, alebo už niekedy podviedol, každý druhý človek.

„Nikdy nebolo ľahšie byť neverný a zároveň nikdy nebolo tak ľahké na neveru prísť," tvrdí Diana Fabiánová, dokumentaristka a marchmakerka, ktorá sa rozhodla spraviť vlastný prieskum a dokument o nevere na Slovensku.

Podľa dokumentaristky v priemere na Slovenku podvádza, alebo už niekedy podviedol, každý druhý človek. Zarážajúce je, že na Slovensku podvádzajú viacej ženy, v priemere až 70 percent. Celosvetovo je pritom dokázané, že nevernejší sú muži. Obrovským problémom je hlavne komunikácia. Páry by sa mali najprv lepšie porozprávať, po čom túžia, čo im prekáža aj čo sa im páči. Následne by však mali prediskutovať aj hranice vo vzťahu.

Čo je vlastne nevera? Je to aj smskovanie s bývalým spolužiakom, ktorého ste po rokoch stretli? Je to bozkávanie, sex, alebo až paralelný vzťah? Alebo máte pocit, že vás partner podvádza aj keď pozerá celý deň do telefónu a píše si s kamarátmi. Pozrime sa na to.

Prečítajte si aj: Mnohé mladé páry majú vzťah bez sexu. Prezradíme vám, prečo je to tak

Druhy nevery

Podľa vzťahového terapeuta Honza Vojtku existujú tri typy nevery: fyzická, mentálna a paralelný vzťah. Portál zeny.cz uvádza, že o fyzickú neveru ide vo chvíli, keď vás niekto priťahuje a vy sa neubránite. Flirty, dotyky, bozky a aj sex. Ide väčšinou o krátkodobú záležitosť a pozor, rozhodne neplatí, že je to záležitosť hlavne mužov. Dá sa to však vyriešiť.

Mentálna nevera je podľa terapeuta oveľa závažnejšie. „Ja do nej počítam aj také to trvalé negovanie svojho náprotivku. Ak idete s kamarátkami von a od začiatku hovoríte o tom, ako je váš partner príšerný a robíte to skoro vždy, je to istý druh mentálne nevery," hovorí terapeut.

Paralelné vzťahy sú už úplne iný level. Ak ste ich udržiavali alebo udržujete, mali by ste sa naozaj nad tým zamyslieť a uvažovať prečo je to tak.

Zdroj: Branislav Nenin/shutterstock.com

V dnešnej dobe je potrebné uvedomiť si aj prítomnosť štvrtej, virtuálnej nevery. Písanie cez sociálne siete, usmievanie sa do telefónu, posielanie fotografií... Tento durh nevery možno vyzerá nezávezne a je skôr zábavou, ale môže byť bolestivejšia a ničivejšia ako tá jednorazová fyzická.

Kedy odpustiť neveru

Nevera tu bola a bude a nie vždy musí znamenať koniec vzťahu. Ide skôr o nejaký symptóm. Svedčí o niečom, čo sa v tom vzťahu stalo, pokazilo. Základom je uvedomiť si to, odôvodniť (nemyslíme tým alkohol) porozprávať sa o tom a vyriešiť to.

Nevera vždy bolí, teda ak jednému partnerovi záleží aj na druhom. Ale láska je silnejšia, a preto nemusí znamenať koniec. Môžete si odpustiť, navštevovať odborníka, priznať si chyby a trápenia a zapracovať na ich vyriešení. Predsa len, ste len ľudia a každý robí chyby.

Prečítajte si aj: Ľudské vzťahy sprevádza takzvaná ponorka. Psychologička radí, ako ju zvládnuť a čo znamená

Otvorený vzťah

Znie to asi viac moderne ako reálne, ale nie je nutné súdiť podobné vzťahy a hneď zavrhnúť. Otvorený vzťah môže byť riešením. Paradoxne, vyžaduje si ešte prísnejšie pravidlá ako normálny vzťah. Musíte si naozaj určiť hranice, ako to bude fungovať, čo bude dovolené a čo nie, či sa o tom vôbec budete rozprávať alebo si zatajovať detaily. Znie to asi komplikovane, ale môže vás to zachrániť.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti