Čistíte deťom uši klasickými vatovými tyčinkami? Už to radšej nerobte

Môžete nimi ohroziť zdravie vášho dieťaťa.

Vatové tyčinky sú tŕňom v oku už niekoľko rokov. Veľakrát sa ani odborníci nevedia dohodnúť, čím by ste ich mali nahradiť, ale väčšina sa zhodne na tom, že nie je zdravé ich používať. Avšak s mazom v uchu nechce každý chodiť po verejnosti. Nielenže je to trápne a v prípade vášho dieťaťa, by ste si pripadali ako zlá mama, ktorá ho zanedbáva, ale úprimne, ten maz vás začne svrbieť a je to jednoducho nepríjemné.

Podľa ušného lekára Jána Slezáka určite si nemáte čistiť uši vatovými tyčinkami. Aj keď si myslíte, že by ste sa tak nestarali o svoje uši, urobili by ste pravý opak, píše maminka.cz. Tyčinky sú tvrdé a hrozí pri ich používaní riziko poranenia a infikovania zvukovodu. Časť mazu zatlačia do zvukovodu a ich častým používaním dochádza k zvýšenej tvorbe mazu.

Prečítajte si aj: Ľudské vzťahy sprevádza takzvaná ponorka. Psychologička radí, ako ju zvládnuť a čo znamená

Ľudské telo produkuje práve toľko mazu, koľko potrebuje. A množstvo sa u každého jedinca líši, ako u detí, tak dospelých. Dokonca aj každé ucho u jedného človeka môže potrebovať rôzne množstvo mazu. Ušný maz chráni uši pres prachom a nečistotami, ktoré by mohli vniknúť do ucha a poškodiť bubienok. Vnútorné ucho vďaka nemu zostáva suché a nedostanú sa k nemu baktérie. Keď je ho veľa, môže vás to okrem svrbenia dokonca aj bolieť, rovnako aj vaše dieťa. Ako teda na ušný maz?

Na trhu sú okrem vatových tyčiniek aj spreje. Pozor si však musíte dať na ich zloženie. Ušný maz nie je totiž rozpustný vo vode, preto nemusia fungovať podľa vašich predstáv. Maz v uchu môže vraj po ich aplikovaní aj napučať. Existujú aj ušné sviečky, horením sa má vytvoriť podtlak, ktorým sa odstráni ušný maz.


Aby ste neohrozili vaše zdravie, čistiť musíte len ušnicu a vchod do zvukovodu. Na čistenie môžete použiť vatu, vreckovku, uterák, čokoľvek čisté a jemné. Krúživým pohybom sa odstráni ušný maz len z vchod do zvukovodu.

„Pre deti sú na trhu špeciálne ušné tyčinky s rozšírenou časťou, ktoré umožňujú čistenie len vchodu zvukovodu a zabraňujú zatláčaniu ušného mazu. Zvyšný maz sa už nepovažuje za špinu, je to ochranná látka," tvrdí Národný portál zdravia.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti