Syndróm karpálneho tunela: Bolesť v ruke, ktorá vás celkom ochromí

19 Lucanska na policii.transfer_tvnoviny.mp4
Zdroj: shutterstoc.com/hodonal88

U žien môže byť za vznikom tohto ochorenia aj každá výraznejšia hormonálna zmena.

Brnia vám prsty, občas cítite mravčenie, sú stuhnuté a menej citlivé? Trpíte kŕčmi alebo bolesťami zápästia a opúchajú vám ruky? Potom sa možno aj vás týka problém nazývaný syndróm karpálneho tunela.

Ohrození sú ním najmä ľudia, ktorí často pracujú s počítačom a počítačovou myšou, alebo tí, ktorí v zamestnaní vykonávajú stereotypnú prácu spojenú s držaním predmetov alebo vibráciami. Syndróm karpálneho tunela môže vzniknúť aj ako následok úrazu zápästia či po zápale šliach a väzov v tejto oblasti.

Prečítajte si aj: Vyskúšali ste už reflexnú masáž nôh? Zharmonizuje vám telo a potešiť ňou môže aj partner

Ako inka, u žien je to niekedy podmienené aj výraznejšou hormonálnou zmenou v organizme, akou je menopauza, tehotenstvo ale aj užívanie antikoncepcie. „Ženy pravdepodobne aj častejšie vykonávajú činnosti, pri ktorých viac preťažujú svoje drobnejšie ruky," hovorí lekárka Michaela Tomanová.

Ako vzniká syndróm karpálneho tunela?

Syndróm karpálneho tunela je spôsobený zúžením priestoru karpálneho tunela, čím dochádza k zvýšenému tlaku na nervy a šľachy v zápästí ruky. Karpálny tunel je, zjednodušene povedané, názov pre miesto na zápästí, kde sa nachádzajú šľachy zodpovedné za ohýbanie prstov a tiež mediálny nerv.

Je to úzky priechod, ktorý je z troch strán ohraničený zápästnými kostičkami. Keď je stredný nerv stlačený, spôsobuje necitlivosť, brnenie, tŕpnutie, mravčenie, otupenosť a svalovú slabosť v ruke, niekedy dokonca v celej paži. Najčastejšou príčinou tohto ochorenia je teda dlhodobé neprimerané zaťažovanie ruky.

Zdroj: Praisaeng/shutterstock.com

Príznaky nepodceňujte

Ruky potrebuje každý človek, a tak ak cítite vyššie spomínané problémy, nepodceňujte ich. Ťažkosti sa občas samy od seba zlepšia, ale nespoliehajte sa na to a vyhľadajte ošetrujúceho lekára. Odporúči vám možno nejaké cvičenia, rehabilitácie a ak nič nezaberie určite vás pošle za odborníkom prípadne na operáciu.

Ako sme už spomínali, typické sú príznaky ako bolesti v zápästí, ktoré sprevádza brnenie, necitlivosť a stuhnutosť. Ďalej dochádza aj k oslabeniu drobných svalov rúk a ku zhoršeniu ich obratnosti. Výnimkou nie sú opuchy a nočné bolesti.

Prevencia

Aj tomuto ochoreniu sa dá predísť, napríklad tak, že nebudete preťažovať zápästia a svaly v oblasti ruky stereotypnými pohybmi alebo ich nechávať dlho v jednej polohe. Keď už zaťažujúce činnosť vykonávate, robte si pravidelné prestávky na uvoľnenie, pretiahnutie ruky vrátane pretrepania prstov a celej hornej končatiny.

Prečítajte si aj: Ako často by ste mali prať pyžamo? Odpoveď vás prekvapí

Niekedy vychádza bolesť a brnenie z krčnej chrbtice, čo môže posúdiť len odborník. Mali by ste dodržiavať pravidlá správneho sedenia a práce na notebooku vrátane usporiadania pracovnej plochy. Pri ideálne nastavenej výške stoličky a stolu sa vytvorí v lakťoch pravý uhol, ramená a paže by mali byť uvoľnené a počítačová myš vo veľkosti ľudskej dlane, najlepšie ergonomicky tvarovaná. Pri jej držaní majte dlaň, zápästia aj predlaktia v prirodzenej pozícii.

Liečba

Ak je ochorenie podchytené v počiatočnej fáze, je možné dosiahnuť výrazné zlepšenie stavu za pomoci špeciálnych naťahovacích a uvoľňovacích cvikov. Lekár vám odporučí takisto pokojný režim a vhodnú rehabilitačnú terapiu. Keď problémy budete len znášať a otáľať s liečbou, riskujete trvalé následky.

„Pri rehabilitácii ruky sa zameriavame na špeciálne cviky ruky. Napríklad odporúčam polohu a cvik, kedy si môžete celú pažu vrátane zápästia a prstov buď vo vise, alebo na stole dať do opačného postavenia ako pri práci s myšou, to znamená, že paži vytočíme zvonka a s miernym odporom pretiahneme vrátane ruky, ktorej chrbát pretiahneme smerom k chrbtu predlaktia. Uvoľníte si celú pažu, zápästie aj ruku," vysvetľuje doktorka Michaela Tomanová pre portál maminka.cz.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti