Fakty, ktoré ste o prachu nevedeli. Radšej ho už dnes utrite

Alergikom spôsobuje nepríjemné reakcie, slzenie a kýchanie a dokonca aj škodí zdraviu.

Prach je postrachom každého človeka, ktorý má záľubu v čistote a poriadku. Nielenže sa objaví už po niekoľkých hodinách od posledného utretia, ale kazí aj vzhľad nábytku a predmetov. Alergikom spôsobuje nepríjemné reakcie, slzenie a kýchanie a dokonca aj škodí zdraviu.

Prach v domácnosti nie sú len rôzne veľkosti častíc, ktoré môžete vidieť „lietať" v lúčoch slnka, je oveľa zložitejší.

Toto všetko v ňom nájdete

Prach je v skutočnosti komplikovaný súbor rôznych zložiek vrátane roztočov, ich výkalov, baktérií, plesní, drobného hmyzu a ďalších nečistôt, ktoré môžu spôsobovať napríklad alergie.

Prečítajte si aj: Ako často by ste mali prať pyžamo? Odpoveď vás prekvapí

Nečistoty sú mikroskopické, napriek tomu spôsobujú nepríjemnosti. Ich veľkosť sa často pohybuje medzi 0,5 až 5 mikrónmi. Pre porovnanie, priemer ľudského vlasu má okolo 50 mikrónov, uvádza portál maminka.cz.

Priemerný život roztočov je 65 až 100 dní, počas tejto doby vyprodukujú približne 2 000 fekálií. Roztoče sami osebe nie sú nebezpečné. Škodlivý alergén, ktorý vytvárajú, pochádza z proteínov prítomných v ich fekáliách a fragmentoch tela.

Čím sa živia a kedy je ich najviac

Roztoče sa primárne živia čiastočkami odumretých kožných buniek ľudí a zvierat. V priemere stratia ľudia dva gramy kože denne a ešte viac v noci, kedy trenie spôsobuje vylučovanie odumretých buniek. Potrebné živiny môžu roztoče tiež získať z iných úlomkov z domácnosti, ako sú rybie pokrmy, huby a omrvinky.

Kde v domácnosti trávite najviac času, tam tiež stratíte najviac kože. Napríklad v posteli trávite tretinu dňa. Tam s najväčšou pravdepodobnosťou nájdete aj množstvo roztočov. Ľudia so suchou pokožkou sú na tom ešte horšie.


Od mája do októbra prebieha rozmnožovacia sezóna roztočov, pričom samica tohto druhu znáša 60 až 100 vajec. Počet roztočov tak vo vašej domácnosti rýchlo rastie a koncentrácia alergénneho materiálu môže byť značne vysoká. Aj keď roztoče v zime odumierajú, alergény, ktoré produkujú zostávajú.

Najhoršie je to, že sa prach dostáva do ovzdušia. Keď zapneme kúrenie, prúdy vzduchu môžu rozpohybovať alergény vo vašom dome. Práve preto má veľa alergikov horšie príznaky v zime ako v lete.

Zničte ich

V prvom rade pravidelne upratujte. Umývajte a utierajte všetky povrchy. Taktiež operte záclony, závesy, vytepujte koberce a povysávajte z oboch strán vaše matrace, pohovky a ďalšie čalúnenie. Často perte pri teplote 60 až 90 stupňov Celzia a vetrajte posteľnú bielizeň a prikrývky, tiež vetrajte otvorením okna alebo pomocou čističa vzduchu.

Prečítajte si aj: Ľudské vzťahy sprevádza takzvaná ponorka. Psychologička radí, ako ju zvládnuť a čo znamená

Majte pod kontrolou úroveň vlhkosti. Roztoče sa hydratujú absorpciou vody zo vzduchu, takže udržiavanie relatívnej vlhkosti pod 45 väčšinu z nich zabije. V kúpeľni nezabudnite použiť odsávací ventilátor po sprchovaní, taktiež v kuchyni pri varení.

Roztočom sa darí pri teplotách 25 stupňov Celzia, takže zaistite, aby ste vo svojich domoch vysávali častejšie hlavne v teplejších miestnostiach.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti