Dávajte si pozor na zuby. Tieto spôsoby a potraviny vám ich môžu úplne zničiť

Zlý vplyv nemá len cukor, ale aj citrusové nápoje, kofeín, nesprávne čistenie či tvrdé kefky.

Zuby sú pre každú osobu nesmierne dôležité, predsa len, každý má len jedny. Práve preto potrebujú kvalitnú a pravidelnú starostlivosť. Pokiaľ zuby nebolia, veľa ľudí sa k nim správa ľahostajne. Denne ich namáhajú a ničia. V nasledujúcom článku sa dozviete, na čo si musíte dávať pozor, aby vaše zuby zostali pevné a zdravé.

Kyslé, lepkavé a citrusové potraviny

Je všeobecne známe, že lepkavé a sladké jedlá zvyšujú riziko vzniku kazu. Škodlivé môžu byť aj zdravé potraviny ako ovocné smoothie. Dokonca aj citrusové ovocie. Aj keď sú veľmi populárne a majú vysoký obsah minerálov a vitamínov, taktiež aj cukrov a kyselín.

Aby ste ochránili svoje zuby, môžete piť cez slamku, alebo si po užití vyplachovať ústa čistou vodou. Zabránite tak erózií skloviny. Všetky lepkavé látky, ktoré zostanú na zube sa rozpadnú a tvoria kyseliny, ktoré naštartujú proces rozpadu.

Prečítajte si aj: Čistíte deťom uši klasickými vatovými tyčinkami? Už to radšej nerobte

Hryzenie nepotravinových položiek

Aj keď zuby vyzerajú pevne a ostro, nemali by ste s nimi hrýzť všetko, čo vám príde pod ruku. Preto nimi neotvárajte plastové obaly a nehryzte si nechty. Mimochodom, hryzenie nechtov môže dokonca viesť aj k zápalu ďasien a strate zubov.

Špička každého zubu je najtenšia a najslabšia, pri nevhodnom hryzení podlieha štiepeniu alebo lámaniu. Napríklad žuvanie ľadu predstavuje tiež riziko, má veľmi tvrdý povrch, ktorý môže ľahko poškodiť zubnú sklovinu alebo dokonca spôsobiť zlomeniny či odštiepenie zubu.

Kofeín a alkohol

Káva zubom veru neprospieva. Nielenže ich môže zafarbiť, ale kofeín aj vysušuje ústa. Sliny v ústach fungujú ako oplachovací prostriedok, ktorý odstraňuje škodlivé baktérie. Keď je ústach sucho, proces nefunguje.

Podobne sú na tom aj alkoholické nápoje, tiež znižuje tok slín v ústach. Nadmerné pitie zvyšuje aj riziko rakoviny ústnej dutiny.

Zdroj: Shutterstock / Igisheva Maria

Nesprávna zubná hygiena

Nemôžete ju zanedbať, ale ani prehnať. Používanie kefky s tvrdými štetinami a opakujúce sa pohyby tam a späť môžu spôsobiť opotrebovanie skloviny a dokonca prispieť k ústupu ďasien. Je lepšie používať kefu s mäkkými štetinami.

Zuby by ste si mali čistiť ráno aj večer, a to celé dve až tri minúty. Na medzizubné priestory použite radšej malú kefku ako zubnú niť, aby ste si ďasná neporezali a nezapálili sa vám.

Škrípanie a zatínanie zubov

Stresujúci a rýchly svet spôsobuje, že čoraz viac ľudí zažíva problémy spôsobené nočným škrípaním alebo zatínaním zubov. Niektorí ľudia ani len netušia, že to robia, ale ak vás ráno bolia čeluste a tvár, asi patríte medzi tých, ktorých trápi nočný stres.

Brúsenie a zatínanie zubov môže mať za následok eróziu skloviny, prasknutie alebo odštiepenie zubov. Ak si myslíte, že by ste mohli mať tento problém, poraďte sa so svojím zubným lekárom o zaobstaraní špeciálne vyrobeného chrániča úst, ktorý zabráni ďalšiemu poškodeniu.

Prečítajte si aj: Fakty, ktoré ste o prachu nevedeli. Radšej ho už dnes utrite

Ignorovanie problémov

Základom je prevencia, nie reagovať až na bolesť niektorého zo zubov. Problémov môžete mať totiž veľa. Napríklad kaz, zapálené ďasno, upchatý kanálik a pod. Pravidelnou kontrolou a dentálnou hygienou si udržíte prehľad o stave vášho chrupu, radí portál americandentalgroup.org.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti