Minister Krajniak prikázal pracovať z domu. Má to rezervy, na ktoré upozorňujú zamestnávatelia

Zamestnanci majú často v pracovnej zmluve uvedené aj miesto výkonu práce.

Každý, kto môže, musí pracovať z domu! Vyhlásenie ministra práce vyvolalo vo štvrtok medzi zamestnávateľmi búrlivú diskusiu. Myšlienka dobrá, no odhaľuje rezervy a aj to, čo nefunguje. Nevedia si predstaviť, ako ich budú inšpektori práce kontrolovať.

Pracovať by malo čo najviac ľudí, do práce však chodiť nemusia! Takúto ideu predstavil Milan Krajniak, minister práce. Zníži sa tak mobilita, deti budú môcť do škôl a zamestnanci dostanú plnú mzdu.

Vo štvrtok (4. februára) sa ozvali šokovaní zamestnávatelia. O novej povinnosti, ktorú chce štát zaviesť od pondelka, s nimi nikto vopred nediskutoval.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že práve účtovnícka práca je tá, ktorá sa dá z domu robiť bez problémov. V banskobystrickej účtovníckej firme nám však povedali, že práve to je pre nich veľmi ťažké.

Je čas daňových priznaní, účtovníkom chodia doklady od klientov poštou na adresu pracoviska. Rovnako pre komplikovanú elektronickú komunikáciu so štátom musia vo výsledku aj účtovníci štátu všetko posielať poštou.

Problém podľa skúsenej účtovníčky nie je v softvéroch, na tie sa dokážu pripojiť aj z domu. Rovnako potrebuje aj doklady za celý rok, ktoré má v papierovej podobe v kancelárii.

Republiková únia zamestnávateľov hovorí aj o tom, že v pracovných zmluvách so zamestnancami je jasne uvedené miesto výkonu práce. Ak sa to zmení, dochádza k porušeniu zmluvy.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Práca

Dôležité udalosti