Opatrovateľky pri opatreniach stále pociťujú chaos. Niektoré to už radšej vzdali

Naďalej pravidelne prekračujú hranice a musia sa vyznať v stále meniacej sa situácii.

Bežní ľudia pre pandémiu už pomaly nevedia, aké je opustiť hranice Slovenska. Existuje ale početná armáda žien a mužov, ktorí naďalej pravidelne prekračujú hranice a musia sa vyznať v stále meniacej sa situácii. Opatrovateľky pri zavádzaní opatrení stále pociťujú chaos.

Opatrovateľky sa v poslednom roku dostali do zložitej situácie. Tá im však dala aj priestor na prehodnotenie svojich životov. Pani Aneta skončila s prácou v Rakúsku po ôsmich rokoch.

„Bol to taký hlavný spúšťač, prečo som prestala. Moja mamina chodí doteraz. Keď ide, musí sa dať pretestovať akeď príde domov, musí ísť na test znova. Akceptujú testy staré maximálne dva dvi. Ja osobne si to už neviem predstaviť," hovorí Aneta Kókayová.

Z opatrení bola vystresovaná aj Danica, ktorá za prácou cestuje do Nemecka.

„Bol v tom veľký chaos, lebo sa to menilo z hodiny na hodinu. Keď sa išlo, vyrazila som z domu, platilo jedno a keď som prišla na hranice, boli už úplne iné kritériá. V Nemecku to bolo tak, že keď sa niečo povie, tak sa ro dodržiava a nemení tak často ako na Slovensku," približuje opatrovateľka Danica Libiaková.

Ako približuje Michaela Melichová, majiteľka pracovnej agentúry, mnohé opatrovateľky, hlavne tie v dôchodovom veku, nezvládali náročnosť situácie a s kočovnou prácou opatrovateľky sa teda rozlúčili a zostali doma.

Hajnalka Mrázová si po ôsmich rokoch našla prácu na Slovensku. „Niektoré sme uviazli mesiace v zahraničí a niektoré na Slovensku a to už bola otázka existenčnosti a straty práce a peňazí," hovorí. Dlho sa tu ale nezohriala a rozhodla sa ísť naspäť do Rakúska.

Zo strany rakúskych inštitúcií mali veľkú motiváciu vydržať a finančne si prilepšiť vo forme bonusov, ktoré im boli ponúknuté.

Opatrovateľky v Rakúsku sa čoskoro dočkajú aj očkovania. Podľa predpokladov už tento mesiac.

„Tie, ktoré sa zaočkovať nechcú dať, samozrejme, majú na to nárok, no musia sa v rodinách, kde pracujú, opýtať na ich názor na túto problematiku," tvrdí Melichová.

Ak by rakúsky klient nesúhlasil s nezaočkovaným personálom, majú len jednu možnosť a tou je presun do inej rodiny k inému klientovi.

Viac sa dozviete z reportáže Michaely Bendíkovej.


VEĽKÝ KRTÍŠ/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Opatrovateľky

Dôležité udalosti