Kaderníčky odkazujú ministrovi Krajčímu: Strihanie v salóne je bezpečnejšie ako u niekoho doma

Majú tam vraj oveľa vyšší hygienický štandard.

Kaderníctva aj všetky salóny, ktoré poskytujú služby, sú už niekoľko týždňov zatvorené. Pracujú v nich väčšinou živnostníčky, ktoré takto prišli o príjem. Minister zdravotníctva im odkazuje, že môžu klientov chodiť strihať domov. Tie však z toho nadšené nie sú. Oveľa vyšší hygienický štandard totiž majú v salóne.

Podľa covid automatu sú služby v čiernej fáze, teda v tom najvyššom stupni varovania, zakázané. Čierne je z tohto pohľadu momentálne celé Slovensko. Navyše máme zákaz vychádzania. Avšak výnimkou z tohto zákazu je cesta do práce. A tam niekde sa nájde malá škára na to, aby sa za cestu do práce považovala návšteva kaderníčky u vás doma.

„Ozvalo sa mi cez 900 či už malých živnostníčiek alebo salónov krásy. Ani jedna z nich nebola rada z tejto správy, dokonca to robí veľký konflikt medzi nami a našimi klientami, pretože sú na nás nahnevaní, pokiaľ nie sme ochotní prísť domov a idú inam. Takže momentálne to bez debaty podporuje čiernu prácu," hovorí majiteľka salónu krásy.

Majitelia salónov, ale aj malí živnostníci nám vysvetľujú, že na rozdiel od domácnosti si v takýchto priestoroch dokážu kompletne vydezinfikovať nielen nástroje, ale aj všetky dotykové plochy a celú miestnosť. Preto očakávajú od vlády, že im nastaví podmienky na to, aby mohli pracovať.

Fungujú všetky veľké fabriky, sú tam rameno o rameno. My sme, podľa mňa extrémne svedomite dodržiavali všetky tie nariadenia, ktoré boli dané. Testuje sa tak, či tak. Prečo nejdeme na to, že s negatívnym testom? Ja som s tým úplne v poriadku," dodáva majiteľka salónu-

Pravdou je, že už len otvorenie akejkoľvek prevádzky, kde sa starajú o ľudské telo, je podmienené vysokými hygienickými normami. Dezinfekcia, či sterilizácia nástrojov musí byť samozrejmosťou aj mimo pandémie. S prostredím súkromného bydliska sa to nedá porovnávať.

„Je sa tam, spí sa tam, štatisticky najviac baktérií sa nachádza v ľudských domácnostiach a my naozaj máme tak sterilné prostredie, že sa môžeme porovnávať so zdravotníckymi zariadeniami," dodáva.

Viac v reportáži Ľubky Janíkovej


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kaderníctvo

Dôležité udalosti