Pokus o samovraždu či predávkovanie. Zisťovali sme, kedy musí väznica kontaktovať najbližších

Zrážka dreziny a nákladného auto v obci ri obci Šarišské Michaľany.
Zdroj: TASR - Ján Krošlák

Synovia obvinenej Moniky Jankovskej sa o jej predávkovaní dozvedeli z médií.

Keď si Milan Lučanský za bránami väznice siahol na život, generálovej manželke volal šéf ústavu. Synovia Moniky Jankovskej sa o jej predávkovaní dozvedeli z médií. Nevedeli, v akom stave je a či je ešte živá. Zisťovali sme, aké má teda väznica povinnosti pri takýchto mimoriadnych udalostiach, koho kontaktujú a kedy.

Obvinená bývalá štátna tajomníčka je za mrežami desať mesiacov. Najskôr držala hladovku, pred pár dňami zjedla väčšie množstvo liekov. Jej advokát tvrdí, že to bol akt zúfalstva a synovia sa základnú informáciu dozvedeli od novinárov.

„Ak sa niekto dozvie z médií, že sa mala ich matka predávkovať liekmi, je to obrovský šok, veď sú to najbližší príbuzní. Nemali sme žiadne informácie, ja som takisto nemal žiadne informácie. Ani o tom, či je nažive alebo pri vedomí," uviedol Jankovskej advokát Peter Erdös.

Hovorkyňa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Monika Kacvinská vysvetľuje, že v závislosti od charakteru mimoriadnej udalosti a vážnosti zdravotného stavu obvineného zbor informuje aj o pokuse o samovraždu alebo závažného úrazu najmä v prípadoch, keď hrozí jeho úmrtie. „Lehota na takéto oznámenie nie je stanovená. V takýchto prípadoch je prvoradý zdravotný stav obvineného a s tým súvisiace úkony," vysvetľuje.

Monika Jankovská bola totiž pri vedomí. Ak by bola v ohrození života, rodina by to vraj vedela skôr. Napríklad v prípade Milana Lučanského volal jeho manželke priamo šéf väznice. Rovnako aj dozorujúcemu prokurátorovi, lebo takúto informáciu musí vedieť aj on.

„Štandardne sa príbuzní dozvedajú takúto informáciu ako prví. Žiaľ, pri verejne známych či medializovaných osobách sa informácie môžu dostať médiám bezprostredne po vzniku mimoriadnej udalosti, čomu však zbor nedokáže zabrániť," uvádza Kacvinská.

Keďže rodina o bývalej štátnej tajomníčke nič nevedela, po informáciách pátral advokát. Väznicu kontaktoval cez email a odvolával sa v ňom na medializované informácie.

„Na základe toho mi v ranných hodinách telefonovali a informovali ma o tom, že moja klientka bola v nedeľu premiestnená z dôvodu zdravotných komplikácií do fakultnej nemocnice," hovorí Erdös.

A to je ďalšia dôležitá správa. Ak totiž obvineného spoza mreží presunú inam, ústav o tom musí informovať.

„O premiestnení obvineného ústav bezodkladne upovedomí obhajcu, a ak premiestnenie trvá dlhšie ako 48 hodín, aj rodinného príslušníka obvineného," dodáva Kacvinská.

Monika Jankovská je dodnes v nemocnici pre obvinených v Trenčíne. Údajne leží na psychiatrii. Naďalej jej plynie kolúzna, teda najprísnejšia väzba. Na krku má závažné obvinenia z prijímania úplatku a podplácania.

Téme sa venovala Zuzana Ferenčáková.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Monika Jankovská

Dôležité udalosti