Domáce

Brusel po vysávačoch ide po kuchynských pomocníkoch

Kuchyňa s rúrou a digestorom - ilustračná snímka.
Zdroj: shuterstock.com

Na budúci rok sú na rade rúry a digestori. Nebude to však rýchly proces.

Vysávačmi sa to nekončí. Brusel z obchodov vytlačí aj príliš výkonné kuchynské rúry a digestory. Na rozdiel od vysávačov však zákaz ich predaja nepríde zo dňa na deň.

Tieto dva kuchynské spotrebiče budú musieť výrobcovia posunúť k nižšej spotrebe vždy raz za dva roky. A to každý model osobitne.

Zdroj: shuterstock.com

Prvý dátum je 1. január 2015 - vtedy všetky modely rúr napríklad v energetickej triede „B" budú musieť splniť podmienky dnešného Áčka. S digestormi sa to začne diať v druhej polovici budúceho roka.

Výsledkom má byť o pár rokov ponuka len spotrebičov v tej najšetrnejšej energetickej triede A+++. A zrejme príde aj zdražovanie.

„Väčšinou tie úspornejšie spotrebiče sú aj lepšie vybavené. Výrobca do nich použije viac komponentov, aj lepších a drahších komponentov, takže to odráža aj tú zvýšenú cenu výrobku," vysvetlil produktový manažér Nay Miroslav Tomka.

Vysávače to už majú za sebou

Na pultoch obchodov sú stále aj tie najvýkonnejšie vysávače, s príkonom prevyšujúcim 2000 wattov. Po novom sa budú môcť predávať tiež, ale len dovtedy, kým sa nevypredá posledný kus. No a všetky nové modely, ktoré budú prichádzať do skladov, už budú musieť mať príkon maximálne 1 600 wattov.

Zelené vysávače sú už dnes drahšie ako tie posledné najvýkonnejšie stroje na trhu. Ale vraj aj účinnejšie. „Všetky spoje majú tesnenia. Eliminovali sme energetické straty a vlastne v dnešnej dobe vám stačí 750 wattov na to, aby ste mohli rovnako vysávať ako s 2 200-wattovým vysávačom," povedal Dušan Holec, zástupca Rowenty na Slovensku.

Technologický pokrok ale nie vždy praje životnému prostrediu. Napríklad tenké nové televízory. Kto by povedal, že majú až dvakrát väčšiu spotrebu, ako mali tie klasické - skriňové?
BRATISLAVA/Tomáš Velecký

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti