Argentínsky recept na pandémiu: Na boj s krízou použijú peniaze, ktoré zobrali bohatým

Jennifer Coolidge v januári 2020 na newyorskej premiére filmu Like A Boss

Zákon, ktorý navrhol prezident Alberto Fernández, schválil senátori v decembri.

Pandémia koronavírusu vyvolala ekonomickú krízu obrovských rozmerov. S nedostatkom financií bojujú vlády väčšiny krajín sveta. S originálnym riešením prišla Argentína, ktorá má bohaté skúsenosti s finančnými krízami. Rozhodla sa zdaniť bohatých. Píše o tom portál Lidovky.

V Argentíne vstupuje do platnosti zákon, ktorý zavádza jednorazovú daň pre ľudí, ktorých hodnota majetku presahuje 200 miliónov pesos (v prepočte 1 900 000 eur)

Vláda dúfa, že takto získa zhruba 3 miliardy amerických dolárov (v prepočte 2,5 miliardy eur). Peniaze by mali slúžiť aj na financovanie štipendií a sociálnej pomoci. Zákon, ktorý navrhol prezident Alberto Fernández, schválil senátori v decembri.

Stretlo sa to s odporom opozície, ktorá zákon označila za „konfiškačný". Časť spoločnosti sa obáva, že zákon zostane natrvalo. Okrem toho je pravdepodobné, že milionári budú daň obchádzať rôznymi kľučkami alebo rozdelením majetku na viac častí.

Súvisiace témy: Miliardári sa už z koronakrízy zotavili

Argentína patrí medzi krajiny, ktoré pandémia zasiahla najviac. Doteraz tam zaznamenali takmer 2 milióny prípadov nákazy koronavírusom a viac než 47-tisíc úmrtí na COVID-19. Takmer 40 percent obyvateľstva žije pod hranicou chudoby a nezamestnanosť stúpla na 11 percent.

Vo výročnej správe britskej neziskovej organizácie Oxfam, ktorá sa zaoberá ekonomickou nerovnosťou, sa uvádza, že Argentína sa môže vďaka tomuto kroku zotaviť z ekonomickej krízy rýchlejšie.

Argentína ako inšpirácia pre USA

Zákon, ktorý dodatočne zdaňuje bohatých, zaujal aj ďalšie krajiny. Morris Pearl, prezident americkej organizácie Patriotic Millionaires, uviedol, že USA by mali nasledovať príklad Argentíny.

„Patriotickí milionári" sú investori a vlastníci veľkých firiem v USA, ktorí presadzujú reformu amerického daňového systému tak, aby bohatí ľudia platili vyššie dane. „Argentína môže byť prvou krajinou, ktorá prijme takéto opatrenie, no nemala by byť poslednou," uviedol Pearl v rozhovore pre portál Business Insider.

Medzitým sa bohatým darí ako nikdy predtým. „Akciový trh už prekročil svoj predchádzajúci vrchol, takže mnoho bohatých investorov ako ja bolo ešte bohatších, ako sme boli pred pandémiou.

Bohatstvo miliardárov v USA narástlo od marca 2020 narástlo takmer o bilión dolárov, bez toho, aby sa prejavili nejaké známky spomalenia. To je stav našej ekonomiky. Bohatím sa darí ako nikdy a ostatní majú problémy. Nemusím mať doktorát z ekonómie, aby som zistil, ako to napraviť," tvrdí Pearl.

BUENOS AIRES/kc

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Argentína

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.