Väzňom upravili režim podávania liekov, reagovali tak na Jankovskej pokus o samovraždu

Väzenské okno.
Zdroj: TASR

Ich užitie bude kontrolované.

S účinnosťou od 4. februára bol upravený režim podávania liekov obvineným. Potvrdil to hovorca Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Peter Bubla.

„Pri preskripcii psychofarmák a analgetík opiátového typu pre obvinených sa tieto lieky vydávajú len prostredníctvom dávkovačov po jednotlivých dávkach," dodal s tým, že užitie jednotlivých dávok liekov vydávaných prostredníctvom dávkovačov kontroluje určený príslušník zboru pri ich vydaní. V tejto súvislosti bol zmenený rozkaz generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže o poskytovaní zdravotnej starostlivosti obvineným a odsúdeným.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) avizovala prehodnotenie štandardov podávania liekov väzobne stíhaným a väzneným osobám po incidente bývalej štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej.

Bubla informoval, že v nedeľu 31. januára krátko predpoludním príslušníci z ústavu Banská Bystrica pri komunikácii s väzobne stíhanou Monikou Jankovskou spozorovali, že nereaguje obvyklým spôsobom. Obvinenú na základe odporučenia ústavného lekára vyšetrili vo fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici. Odtiaľ ju potom previezli do nemocnice v Trenčíne.

„Požitie nadmerného množstva liekov bolo s jej plným vedomím a s vedomím aj následkov, ktoré to môže mať. Môžem jednoznačne povedať, že je to akt zúfalstva," skonštatoval minulý týždeň jej obhajca Peter Erdös po návšteve v nemocnici.

Monika Jankovská je vo väzbe od minuloročnej marcovej akcie Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) pod názvom Búrka. Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica 22. januára 2021 nevyhovel jej žiadosti o prepustenie z väzby.

 
BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Monika Jankovská

Dôležité udalosti