Niektorí živnostníci podmienky splnili, no nedostanú nič. Štát zmenil pravidlá prvej pomoci

Ešte v decembri vyšla aktualizácia usmernení pre podávanie žiadostí prvej pomoci.

Štát nečakane zmenil pravidlá vyplácania prvej pomoci so spätnou platnosťou. Pre mnoho živnostníkov to znamená, že za uplynulé mesiace nedostanú ani euro. Hoci pôvodne podmienky splnili a pomoc im garantovali.

Ešte v decembri vyšla aktualizácia usmernení pre podávanie žiadostí prvej pomoci. Podľa tej mohli živnostníci dostať príspevky, ktoré by inak nedostali, podľa prepadu tržieb až do 810 eur.

Stačilo, aby sa dobrovoľne pripoistili v sociálnej poisťovni na minimálne polovicu mesiaca, za ktorý o pomoc žiadali.

V januári sa však začal kolotoč zmätkov. Štát podmienky po dvoch mesiacoch prekvapivo zmenil. Teraz platí, že ak sa živnostník z dobrovoľného poistenia odhlásil, príspevky za mesiace december a január nedostane. Do podmienok vsunuli vetu, že poistenie totiž musí trvať. Problémom je, že to platí spätne.

Ústredie práce argumentuje, že o zmenu podmienok nešlo a pravidlá boli jasné už predtým, len považovali za dôležité to „dovysvetliť“.

Otázne však je, že prečo potom tí, ktorým príspevok už stihol úrad schváliť, peniaze dostanú a iní už nie.

Živnostníci hromžia. V posledných dňoch im vraj každý úrad práce dáva iné informácie, ministerstvo deň čo deň inú odpoveď.

Upozorňujú, že aktualizáciou usmernenia ich úrady pripravili o nemálo peňazí, ktoré zaplatili do poisťovne. V garantovanej štátnej pomoci je tak znova chaos a zdá sa, že živnostníci v tom ostávajú sami.

Viac v reportáži Andrey Mačoškovej.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Andrea Mačošková

Dôležité udalosti