Nové pravidlá začnú na hraniciach platiť od stredy, pretestujú sa vzorky na prítomnosť britskej mutácie

Americký lekár a imunológ Anthony Fauci
Americký lekár a imunológ Anthony Fauci Zdroj: Facebook/Polícia Slovenskej republiky

Pendlerom stačí negatívny test, nepotrebujú formulár eHranica.

Nový hraničný režim začne na Slovensku platiť od stredy budúceho týždňa (17.2.), informoval o tom minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

Každý musí po príchode zo zahraničia absolvovať povinnú karanténu. Ukončiť sa dá najskôr po negatívnom PCR teste, ktorý sa môže absolvovať najskôr na ôsmy deň. Bez testu sa karanténa ukončí po 14 dňoch.

Pri prekročení hraníc je tiež povinné preukázať sa formulárom eHranica.

Výnimku budú mať pendleri. Ľudia, ktorí cestujú zo susedných krajín, musia mať pri sebe negatívny test nie starší ako sedem dní, formulár eHranica nepotrebujú.

Spomínané tlačivo musia mať vyplnené pendleri, ktorí prichádzajú z ďalších krajín Európskej únie či Švajčiarska a Veľkej Británie. Okrem formulára sa musia preukázať aj negatívnym antigénovým alebo PCR testom nie starším ako 48 hodín. Po príchode na Slovensko musia ísť aj tieto osoby do karantény, ktorú musia ukončiť negatívnym PCR testom. Ten však môžu absolvovať okamžite, nemusia čakať osem dní. Také isté pravidlá platia aj pre zaočkované osoby.

K sprísneniu režimu na hraniciach pristúpila vláda po tom, čo sa začali šíriť viaceré nebezpečnejšie mutácie nového koronavírusu. Existuje totiž obava, že na boj s nimi nebudú momentálne dostupné vakcíny dostatočne účinné. Minister zdravotníctva opäť zdôraznil, že neodporúča žiadnu cestu do zahraničia.

Hlavný hygienik Ján Mikas na brífingu informoval, že na budúci týždeň sa zopakuje pretestovanie vzoriek na prítomnosť tzv. britskej mutácie koronavírusu.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk, ml

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Hranica

Dôležité udalosti