Kritizovaná zmena prešla. Samostatné protiextrémistické oddelenie na špeciálnej prokuratúre končí

19 Prokuratura extremisti.transfer_tvnoviny.mp4
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Pre špeciálnu prokuratúru zároveň ministri odklepli posily.

Protiextrémistické oddelenie na špeciálnej prokuratúre funguje tri roky, za ten čas stíhalo viacero známych mien. Išlo najmä o členov Ľudovej strany Naše Slovensko vrátane jej šéfa.

Nový generálny prokurátor Maroš Žilinka sa však rozhodol toto oddelenie zrušiť a dať ho pod inú sekciu. Argumentoval spravodlivejším rozložením práce.

V stredu (10. 2.) Žilinka predstúpil s týmto návrhom pred ministrov, oddelenie extrémistických zločinov má zaniknúť a zlúčiť sa pod nové - oddelenie organizovaného zločinu, terorizmu a extrémizmu. Vláda zmenu schválila.

Kým ministri dali tejto zmene zelenú, skupina poslancov z ich vlastných strán ju kritizuje. „Stáva sa, že ministri majú iný názor ako poslanci," hovorí Ondrej Dostál (SaS), podľa ktorého je zrušenie samostatného oddelenia chybou a oslabením špecializácie prokurátorov.

Žilinkovi vláda schválila aj navýšenie počtu prokurátorov na úrade špeciálnej prokuratúry, pribudnú tam tri nové miesta. Prokurátori zároveň dostanú pomoc, o ktorej doteraz mohli iba snívať. Pridelia im päť asistentov.

Tí by mali vykonávať administratívne úkony, čím podľa Žilinku rozviažu ruky prokurátorom a budú sa môcť venovať tomu, na čo sú určení.

Generálny prokurátor tieto zmeny presadil tesne predtým, ako začne špeciálnej prokuratúre šéfovať Daniel Lipšic. Tvrdí však, že to s ním prediskutoval.

Viac v reportáži Reného Medezihradského.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Generálna prokuratúra

Dôležité udalosti