Blíži sa Valentín: Tu je zopár tipov, ako ho stráviť počas pandémie

Romantika a gestá lásky upevnia pocit výnimočnosti.

Sviatok zamilovaných je za dverami. Niektorí ho uznávajú, iní nie. Jedno je však isté, ak niekoho ľúbite, tak by ste si predsa len nejaký ten čas pre seba mali v nedeľu vyhradiť. Každý chce vedieť, že je pre niekoho výnimočný. Romantika a gestá lásky tento pocit ešte upevnia.

Ako sa z nezištnej pomoci stala komercia

O Sviatku sv. Valentína sa šíria rôzne legendy, príbehy, ale aj spojenia v štýle „americký výmysel". V Amerike mu naozaj pripisujú veľký význam a skutočne ho prezentujú okázalo, jeho pôvod je však v Európe.

Najznámejšia legenda sa spája s kňazom, lekárom a svätcom Valentínom, ktorý žil v treťom storočí v Terni a neskôr v Ríme. Svoj život zasvätil viere, láske, ale aj zázrakom, ktoré činil. Napriek zákazu cisára Claudia II. tajne sobášil, a tak sa stal patrónom zamilovaných. Keď to cisár zistil, Valentína uväznil a údajne ho dal 14. februára 296 aj popraviť, uvádza portál history.com.

Prečítajte si aj: Tajný recept na pizzu od talianskeho šéfkuchára. Potrebujete iba päť ingrediencií

Vo väzení sa podľa legendy Valentín zamiloval do dcéry dozorcu, ktorej vrátil zrak a sluch. Pred smrťou jej napísal list, ktorý sa stal symbolom dnešných Valentínok. Za pamätný deň vyhlásil deň smrti Valentína pápež Gelasius koncom piateho storočia.

Prvú komerčnú pohľadnicu vyrobili v Amerike v 40. rokoch 19. storočia. Výrazným komerčným sviatkom sa vo väčšine európskych krajín stal v 90. rokoch minulého storočia. A tak bonboniéry, kytice, sladkosti, plyšáky, drahé parfumy, večere, predstavenia a výlety začali tomuto sviatku dominovať.

Valentín cez pandémiu

Tento rok sa tradičné záľuby a plány zamilovaných musia zmeniť. Nie sú otvorené reštaurácie, bary, divadlá, kiná a dokonca ani obchody. Tipy na darčeky sme vám priblížili tu.

Napriek tomu môžete prežiť tento deň naozaj krásne, bude možno menej komerčný a viac o vás dvoch. Zamerajte sa na to, čo máte radi.


Výlet

Nemusíte ísť do zahraničia, ani na Štrbské pleso. Žijeme v období, kedy sa stalo prechádzkou aj vynesenie smetí, tak prečo by nemohol byť výletom čas strávený napríklad v parku?

Vyberte si svoje obľúbené miesto, poriadne sa oblečte, chyťte partnera za ruku a prejdite sa na hrad, do parku, po meste, alebo aspoň k vašej obľúbenej kaviarne a zoberte si horúci nápoj so sebou. Odvážnejší jednotlivci sa môžu vybrať aj na menšiu túru. Dôležitý bude spoločne strávený čas.

Prečítajte si aj: Ľudské vzťahy sprevádza takzvaná ponorka. Psychologička radí, ako ju zvládnuť a čo znamená

Čas strávený doma

Áno, aj doma môže byť zábava. Vytiahnite spoločenské hry, víno, objednajte koláče a o zábavu bude postarané. Uvidíte, koľko sa nasmejete pri hraní kariet, človeče či pexesa. V dnešnej dobe je ponuka hier naozaj nekonečná a aspoň sa odpútate od hľadenia do obrazoviek.

Ak nie ste naklonení spoločenským hrám, pozrieť si môžete online prehliadku galérie či online koncert. Ak túžite po oddychu, urobte si domáci wellness. Naneste si pleťové masky, doprajte si peeling a zakončite to striedavou masážou. Veľmi uvoľňujúca je napríklad masáž nôh, o ktorej sa viac dočítate tu.


Romantický večer

Aj strávený večer doma môže byť romantický. Objednajte si vaše obľúbené jedlo, mnohé reštaurácie dokonca ponúkajú aj valentínske menu, takže na výber máte nekonečné množstvo možností. Urobte si pohodlie. Ak máte krb, zakúrte v ňom, zapáľte sviečky, vytiahnite deky a pustite si film. Bude to lepšie ako v kine, pretože sa budete môcť nahlas smiať či komentovať jednotlivé scény. Po večeri si môžete spraviť popcorn alebo syrové či čokoládové fondue.

Čo sa týka romantiky, tú nechajte prirodzene plynúť. Keďže ste doma, kedykoľvek sa môžete venovať jeden druhému a presunúť do postele. Partnera určite poteší nejaká sexi bielizeň alebo spoločný horúci kúpeľ.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti