Štátna pomoc zlyháva. Podnikateľom už príspevky nestačia a viacerí sú pred bankrotom

19 Fico posta referendum.transfer_tvnoviny.mp4
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Štát preto zaviedol generálne ústupky.

Mnohí nestihli uhradiť platby z vlaňajška a už im úrady vyrubili ďalšie. Mestá tvrdia, že „čierneho Petra" má v rukách štát. Ten zaviedol generálne ústupky.

Marián Chovanec za vyše 30 rokov podnikania vybudoval v Púchove veľký športový multikomplex, ktorý mesačne navštívi aj 20-tisíc ľudí.

V marci minulého roka boli zatvorení prvýkrát. V lete sa nadýchli, no od jesene majú znova všetky prevádzky zatvorené. Zamestnanci ostali doma a brigádnikov prepustili.

„Agónia sa začala predlžovať a obmedzenia zasahovali do podnikania až do takej miery, že sme boli nútení zobrať si covidový úver 350-tisíc eur, aby sme boli schopní zachrániť prevádzku," hovorí.

Príspevky od štátu nestačili, a tak z úveru doplácali mzdy zamestnancov, najskôr polovicu a v druhej vlne 20 percent. Držať prevádzku stálo ďalšie peniaze.

Poslednú ranu športovisku dalo mesto. Za vlaňajšok mu vyrubili daň za nehnuteľnosť na takmer 17-tisíc eur.

Keď ostávalo zaplatiť poslednú splátku prišli komplikácie. Mesto pohrozilo, že ak záväzky neuhradia, budú ich žiadať exekučne.

Firma žiadala o odpustenie splátky, možnosť výberu vraj nedostali. Vedenie mesta tvrdí, že toto je v kompetencii štátu.

Ten medzičasom pripravil ústupky. Od 6. februára platia generálne pre všetky druhy daní, nielen z nehnuteľností, ale aj z príjmov a z DPH.

Všetci, ktorí požiadajú o odklad alebo o splátkový kalendár, nemusia ručiť majetkom a úrok z omeškania bude podstatne priaznivejší ako ten niekdajší vo výške 15 percent.

Pri daniach z nehnuteľností ide štát ešte ďalej. Majiteľom, ktorí sú pre krízu v núdzi, dáva čas navyše, konkrétne do konca marca.

Ostáva veriť, že zbrane na boj s krízou zaberú aj v prípade pána Chovanca. V hre je totiž nielen osud jedného športoviska, ale aj rodinného majetku.

Viac v reportáži Andrey Mačoškovej.


PÚCHOV/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Púchov

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.