Po Michalovi Suchobovi už pátra aj Interpol

Ak sa potvrdí, že je v Spojených arabských emirátoch, požiadame o jeho vydanie.

Ministerstvo spravodlivosti v stredu (10. 2.) požiadalo Národnú ústredňu Interpol Bratislava o vyhlásenie medzinárodného pátrania po obvinenom Michalovi Suchobovi z akcie Mýtnik.

„V prípade lokalizácie menovaného bude MS žiadať jeho vydanie do Slovenskej republiky s cieľom trestného stíhania," dodal s tým, že ak sa potvrdí Suchobova lokalizácia v Spojených arabských emirátoch, rezort spravodlivosti vypracuje extradičnú žiadosť.

Upozornil, že emiráty nepristúpili k medzinárodného dohovoru, ktorý by upravoval vyžiadanie na trestné konanie alebo výkon trestu odňatia slobody. Slovensko nemá s nimi ani takúto bilaterálnu zmluvu. „Extradičná žiadosť bude zaslaná diplomatickou cestou na základe reciprocity (vzájomnosti)," spresnil Bubla.

Súčasťou prílohy žiadosti o vydanie osoby musia byť podľa Bublu dokumenty v zmysle Federálneho zákona SAE o justičnej spolupráci v trestných veciach, ktoré by muselo ministerstvo spravodlivosti zabezpečiť v súčinnosti so Špecializovaným trestným súdom.

Bubla dodal, že zároveň bol na základe európskeho zatýkacieho rozkazu vykonaný záznam v Schengenskom informačnom systéme, na základe ktorého môže byť osoba zadržaná na území Schengenu.

ŠTS vydal medzinárodný a európsky zatýkací rozkaz na Michala Suchobu v pondelok (8. 2.). Súdcovia v rámci kauzy Mýtnik poslal do väzby piatich obvinených. Konkrétne exšéfa finančnej správy Františka Imreczeho, podnikateľa Jozefa Brhela, jeho brata Petra Brhela, Janu Rovčaninovú a tiež bývalého šéfa IT sekcie finančnej správy Milana Gregu.

Obvinenia sa podľa polície týkajú trestnej činnosti súvisiacej s machináciami pri verejnom obstarávaní a korupciou.

Pozrite si reportáž, ktorú sme odvysielali v Televíznych novinách.


BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Michal suchoba

Dôležité udalosti