Domáce

Zajtra bude poriadne dusno

Teplomer na pláži - ilustračná snímka.
Zdroj: shuterstock.com

A to aj napriek tomu, že bude u nás viac oblačnosti a zrážok.

Pred nami je ďalší, pre niekoho prázdninový a pre iného zasa nový, pracovný týždeň.

Družica

Nad severovýchodu Európou sa stále nachádza tlaková výš, ktorá ovplyvňuje počasie napríklad nad Ruskom, preto tam prevláda zväčša slnečné počasie.

Naopak nad Maďarskom, Rumunskom a tiež aj nad Jadranskou a Alpskou oblasťou bolo dnes oblačnosti a zrážok viac než dosť. Počasie tam totiž riadila tlaková níž, ktorá sa postarala o oblačnosť a prehánky, či dnešné búrky, ktorých bolo veľa aj u nás.

Zrážky

Zrážok sa nezbavíme ani zajtra. Stále bude počasie od juhu ovplyvňovať plytká tlaková níž, ktorá nás bude naďalej zásobovať prehánkami, alebo aj búrkami, ktoré môžu byť lokálne aj výdatnejšie.

Teploty

Pozrime sa aj na teploty. Tie sa aj zajtra budú na Slovensku udržiavať v intervale 25 až 30 stupňov a to aj napriek tomu, že bude u nás viac oblačnosti a zrážok. Na pocit nám bude teda dosť dusno.

Vietor

No a čo sa vetra týka, tak ten dnes fúkal zväčša východný až juhovýchodný, ktorý pri búrkach prechodne zosilnel.

Zajtra bude tiež fúkať zväčša od východný až juhovýchodný rýchlosťou zhruba do 20 km/h, ale opäť môže pri búrkach prechodne dosiahnuť rýchlosť v nárazoch 55 až 70 km/h.

Dopoludnie bolo dnes na Slovensku zväčša slnečné, ale okolo poludnia sa začala od juhovýchodu nasúvať nad našu oblasť oblačnosť a to spolu s prehánkami a búrkami.


Preto sa na viacerých miestach vyskytli búrky, ktoré hneď schladili vzduch na niektorých miestach aj o 5 stupňov, tak ako to bolo napríklad v Hurbanove, v Lučenci a aj v Dudinciach.

Na viacerých miestach sa teplota pohybovala okolo 28 až 31, na severe bolo okolo 25, ale po búrkach sa prechodne schladilo aj na 20 stupňov.

Doprava

Pred nami je nový pracovný týždeň, ktorý sa ako obvykle začne typickými pondelkovými kolónami. Okrem toho bude viac pršať, preto jazdite opatrne.

Noc

Počas dnešnej noci bude spočiatku ešte doznievať prehánková, či búrková činnosť. Postupne bude polooblačno. V ranných hodinách sa môžu lokálne tvoriť v nižších polohách hmly. Do rána sa vzduch ochladí na 19 až16, na severe do 12 stupňov.

Pred nami sú dni, ktoré budú nielen teplé, ale aj poriadne vlhké a možno pre niektorých aj nepríjemne dusné.

Západné Slovensko

Na západe Slovenska sa pracovný týždeň začne oblačným počasím, ku ktorému sa okolo poludnia pridajú na mnohých miestach prehánky, dážď, alebo aj búrky. Vzhľadom na dosť vysoké teploty nie je vylúčené, že môžu byť sprevádzané aj lokálnym krupobitím. Teplota vystúpi na 26 až 29 stupňov.

Stredné Slovensko

Podobne sa bude počas dňa vyvíjať mohutná kopovitá oblačnosť aj na strednom Slovensku. Ani tu sa nevyhnete prehánkam, dažďu, alebo búrkam, s ojedinelými krúpami. Na severe vystúpi teplota na 23 až 26, na juhu sa oteplí až do 29 stupňov.

Východné Slovensko

Nuž a vo vlhkom vzduch sa bude už od rána vyvíjať rozsiahla kopovitá oblačnosť aj na východe našej krajiny.

Aj v tejto časti treba najmä popoludní rátať s tým, že sa na mnohých miestach budú vyskytovať prehánky, dážď, miestami aj búrky, ktoré môžu byť lokálne sprevádzané krupobitím. Tu sa teplota vyšplhá na 24 až 31 stupňov.

Na celom území bude zajtra fúkať mierny východný až juhovýchodný vietor, ktorý zosilnie iba pri búrkach.

Hory

Na horách sa zrána môžu tvoriť lokálne hmly, cez deň bude spočiatku polooblačno, ale nevydrží to dlho, pretože sa oblačnosť postupne zväčší a popoludní bude na mnohých miestach pršať, alebo sa vyskytnú búrky. V nadmorskej výške 1 500 metrov sa teplota bude pohybovať okolo 17 stupňov.

Biopredpoveď

Podobne sa bude počasie na horách vyvíjať aj utorok. Biopredpoveď zostáva na 2, čo je slabá až mierna záťaž.

Predpoveď na celý týždeň

Tí, ktorí majú na tento týždeň naplánovanú dovolenku na Slovensku, budú možno hundrať viac, pretože celý týždeň má byť skôr oblačnejší, dusnejší a tiež aj s prehánkami alebo búrkami.

Tie sa budú vyskytovať na mnohých miestach, častejšie však popoludní. Skúste si preto vymyslieť hlavne pre deti aj náhradný program vo vnútri, aby ste si užili voľné chvíle, nech je počasie akékoľvek. Prípadne svoje aktivity pod holým nebom sústreďte skôr na dopoludňajšie hodiny.

Teploty sa počas celého týždňa výraznejšie meniť nebudú. V severných okresoch sa budú pohybovať okolo 22 až 24, v tých južných až do 30 stupňov.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti