Chystáte sa s bábätkom na prechádzku? Prezradíme vám, pri ktorých mrazoch je to vhodné a kedy už nie

Batoľatá strácajú teplo rýchlejšie než dospelí.

Zima predsa len ukázala svoju silu, a tak uplynulý týždeň sužujú Slovensko mrazy, sneh a vietor. Napriek tomu, že vonku svieti slnko je naozaj zima, na Lomnickom štíte pocitovo dokonca až -50 stupňov Celzia. Samozrejme v mestách, nížinách a údoliach to nie je také intenzívne, ale pozor si treba dávať, hlavne ak máte malé bábätko.

Nikto nechce aby boli mamičky zatvorené celú zimu len doma, hlavne keď majú mnohé bábätká najpokojnejší spánok práve pri kočíkovaní. Čerstvý vzduch batoľatá priam upokojuje a prospieva im. „Rodičia aj deti potrebujú čerstvý vzduch. Mamičky však vždy musia myslieť na určité opatrenia, ktoré je nutné dodržiavať," tvrdí americká pediatrička Erika Landau.

Prečítajte si aj: Fenomén s názvom otužovanie: Kedy a ako s ním máte začať?

Bábätká a mrazy

Intenzita mrazov závisí aj od veku batoľaťa. Ak dieťatko nie je staršie ako tri mesiace, neodporúča ísť von v prípade, že teploty klesnú pod mínus päť stupňov Celzia. Už napríklad bábätká staré do pol roka znesú krátku prechádzku aj pri teplotách do mínus desiatich stupňov.

Musí však ísť o kratšie prechádzky na ktoré deti poriadne oblečiete. Odporúča sa hlavne vrstvenie. „Batoľatá strácajú teplo rýchlejšie než dospelí ľudia a čím sú menšie, tým sú náchylnejšie na prechladnutie. Malé deti nemajú tukové zásoby, takže sa tak rýchlo ani nezahrejú," vysvetľuje pediatrička.


Oblečenie

V prípade, že s deťmi trávite vonku dlhší čas, je nutné zamerať sa na kvalitné materiály. Ako sme už spomínali, najrozumnejšie je vrstvenie viacerých tenších kusov oblečenia. Prvá vrstva by mala priliehať tesne k telíčku, aby čo najlepšie izolovala teplo. Či už zvolíte overal, bavlnu, konopné vlákna alebo vlnu je len na vás.

Ako druhú vrstvu zvoľte mikinu či svetrík a nohavice. Nezabudnite nasadiť teplé ponožky, čapičku a rukavičky. V tretej vrstve oblečte bábätku bundičku alebo kombinézu, ktorá bude trochu voľnejšia, aby mohla medzi vrstvami vzniknúť tepelná akumulácia. Štvrtou vrstvou je fusak v kočíku, ideálne vybavený membránou, aby sa dieťatko nepotilo, radí portál maminka.cz.

Ak je vonku naozaj zima a silno fučí, na dno kočiara dajte teplú podložku a až na ňu fusak. Prípadne môžete cez fusak prehodiť deku.

Prečítajte si aj: Medzi dvojičkami je trojtýždňový rozdiel. Britka deti počala v rôznom čase

Známky prechladenia

Bábätko musíte neustále sledovať, aby ste zistili či mu nie je zima, alebo naopak sa neprehrieva. Ak je nervózne, má teplú kožu a červenú tváričku, určite mu jednu vrstvu vyzlečte. Naopak, pokiaľ má uslzené oči, studenú kožu a je úzkostné, pravdepodobne mu je zima a je nutné ho viac obliecť.

V prípade, že cestujete s dieťatkom niekde autom, oblečte ho primerane k teplote v aute a nie vonku. Nedávajte mu do autosedačky zimnú bundu ani kombinézu.

Taktiež si dávajte pozor na krémy. Mnohé obsahujú vodu, ktorá v mrazoch mrzne, takže buď dieťatko pred odchodom nenakrémujte, alebo ho potrite skôr mastičkou.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti