Vláda chce pomôcť Vrátnej a Terchovej sumou viac ako tri milióny

Terchova
Zdroj: facebook.com/terchova

Prívalový dážď v pondelok 21. júla spôsobil vo Vrátnej doline a Terchovej veľké škody

Na odstraňovanie následkov prudkého prívalového dažďa, ktorý začiatkom minulého týždňa zasiahol Terchovú a Vrátnu dolinu, plánuje vláda vyčleniť 3,06 milióna eur. Na dnešnej mimoriadnej schôdzi by mal kabinet rozhodnúť, že 1,8 milióna eur pôjde Žilinskému samosprávnemu kraju a 1,26 milióna obci Terchová. Peniaze má rezort financií uvoľniť do 31. júla. Sú určené na krytie záchranných a zabezpečovacích prác a ďalších výdavkov súvisiacich s odstraňovaním následkov spôsobených živelnou pohromou.

Zdroj: facebook.com/terchova

Celkový objem peňazí, vynaložených na záchranné a zabezpečovacie práce, bude predmetom samostatného materiálu, ktorý prerokuje vláda po vyhodnotení živelnej pohromy a komplexnej kvantifikácii vynaložených prostriedkov.

Prívalový dážď v pondelok 21. júla spôsobil zosuv kopca a potok Varínka na viacerých miestach podmyl jedinú prístupovú cestu do Vrátnej doliny. Voda vytrhla kusy asfaltu a spolu s bahnom a kameňmi strhla aj okolo päťdesiat zaparkovaných áut. Horská chata Vrátna, z ktorej premáva lanovka na hrebeň Malej Fatry, zostala zatopená a na cestu pod ňou sa zosunul svah. Desiatky turistov zostali odrezaných na chate aj na hrebeni. Záchranárom sa ešte v pondelok v neskorých večerných hodinách podarilo z chaty Vrátna a stanice lanovky pod vrcholom Chleb evakuovať 122 ľudí.

Zdroj: TASR

Po prívalovom daždi ostal päťkilometrový úsek potoka Varínka vo Vrátnej doline úplne zničený, jeho obnova bude trvať tri až štyri mesiace. Koryto potoka treba dať do pôvodného stavu bez použitia betonáží, keďže ide o územie národného parku s tretím až piatym stupňom ochrany. Podľa generálneho riaditeľa Slovenského vodohospodárskeho podniku Mariána Supeka prvoradá bude stabilizácia brehov a upratanie koryta do pôvodného tvaru, aby bol potok pod kontrolou a zvládol prípadné ďalšie nápory vody pri daždi.

Obnova zničenej Vrátnej doliny bude stáť zhruba desať miliónov eur. Štyri až šesť miliónov potrebuje Žilinský samosprávny kraj na opravu poškodenej cesty, najmenej dva milióny odhaduje Slovenský vodohospodársky podnik na spomínanú obnovu zničeného koryta potoka a minimálne 2,2 milióna potrebuje obec Terchová, a to napríklad aj na odstránenie nánosov okolo lanovky vo Vrátnej. Všetky zainteresované strany zdôrazňujú, že ide len o prvé hrubé odhady.

Zdroj: facebook.com/terchova

SITA

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti