Záložna zaskočila rodinu z Bánoviec nad Bebravou, úrok účtovala napriek lockdownu

Lukáš Nagy sa čipom venuje už roky.
Lukáš Nagy sa čipom venuje už roky. Zdroj: TV Markíza

Záložňa predajňa a podľa hygienicky musí byť zatvorená.

Potrebovali súrne peniaze, a tak vlani dala rodina z Bánoviec nad Bebravou pár veci do záložne. Tento rok zostali zaskočení, keď im vyčíslili úroky, hoci prevádzka má byť a bola počas prísnych pandemických opatrení zatvorená.

Keď sa začiatkom tohto roku pani Adriana Pažítková informovala na veci, ktoré jej dcéra dala do záložne s jej vedomím, pracovníčka ju odbila, že má sledovať média. „Tak ja som vlastne sledovala média, pozerala som, tam vo výnimkách nikde neboli, tak bola som v tom teda, že prevádzka je riadne zavretá," tvrdí

Keď sa však informovali opakovane koncom januára, ženy zostali zaskočené. Záložňu vraj otvorili a im nabehli penále. „S penálmi nám povedali, že ten úrok je navýšený ešte o ďalšie peniaze. Malo to byť podľa tvrdenia dcéry do 80 eur, čo jej povedala pracovníčka," opísala nám situáciu pani Pažítková.

Advokát Ján Kanaba tvrdí, že záložňa nie je oprávnená účtovať náklady alebo úroky v prípade, že na základe nariadení vlády je povinná mať svoju prevádzku zatvorenú.

„V prvom rade sme poskytli aj možnosť dlžoby vyplatiť. Či prevodom cez bankový účet alebo poštovou poukážkou. Boli dva spôsoby," tvrdí zástupca spoločnosti KASA záložňa a.s.

Záložňa je dnes už po návšteve polície zatvorená. Na Slovensku má 64 pobočiek a odvoláva sa na banky, ktoré tiež fungujú. Zástupca spoločnosti si myslel, že aj ony patria pod finančný sektor.

Riaditeľka trenčianskeho RÚVZ Ľudmila Bučková vysvetlila, že nemá pravdu. „Čo sa týka záložní patria v podstate medzi predajne. Tento typ predajní nemá žiadnu výnimku, takže záložne musia byť zatvorené," zdôraznila.

V záložniach je veľa vecí, ktoré tam ľudia v problémoch odložia, aby si požičali trochu peňazí. Ak však záložne účtujú úrok počas ich zatvorenia, je to na hrane zákona. „Nie je možné odovzdať a vrátiť subjektu, ktorý dal veci do záložne, tovar. Tým pádom sa nemohol dostať ani do omeškania s vyzdvihnutím tovaru," upozorňuje advokát.

Zástupca záložne v telefonáte pani Pažítkovej lakonicky odkázal: „Keď to nechce vyplatiť, nech tie veci tam nechá. Nikto ju nemôže donútiť niečo si vyplatiť."

Sťažovateľka nám potvrdila, že ak by jej veci v čase lokdownu prepadli, keď sa to prešetruje, podá trestné oznámenie.

Tému spracoval Michal Bujna.

BÁNOVCE NAD BEBRAVOU/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Záložňa

Dôležité udalosti