Zakliate ľadové kráľovstvo: Toto je smutná realita najnovšej atrakcie na Liptove

Zuza, Tamara, Lucia a Sisa
Zdroj: TV Markíza

Majitelia prepadli cez sito pomoci, denne strácajú 1 200 eur.

Zakliate ľadové kráľovstvo. To nie je názov novej rozprávky, ale smutná realita najnovšej atrakcie na Liptove. Rozsiahly projekt združenia podnikateľov v cestovnom ruchu za vyše štvrť milióna eur totiž už skoro dva mesiace márne čaká na tých, ktorých mal očariť zmrznutou krásou.

Dva roky príprav, tri mesiace stavby areálu, 150 ton ľadu a 3 360 hodín práce 21 umeleckých rezbárov. Vzniklo vyše 30 sôch, najdlhšia ľadová šmykľavka v strednej Európe, klzisko, labyrint, či ruské koleso.

Ako nám povedal predseda Občianskeho združenie Hrabovská dolina Štefan Červeň už v roku 2019 museli mať záväzne podpísané objednávky a kúpený ľad. Dianie okolo pandémie vnímali. Halu zabezpečili výkonnou ventiláciou i ozónovými čističmi. Všetko urobili tak, že dennej by sa mohlo vojsť do stanu 1 500 ľudí. Zaplatili už aj 40 až 50 percent investícií, pretože sa nedali o rok posunúť.

Rozostavanú atrakciu už bolo ťažké zastaviť

Aby všetko včas stihli definitívne rozhodnutie muselo padnúť ešte vlani v lete. No nespravili ho len tak sami. Obrátili sa na ÚVZ, ministerstvo dopravy a odborníkov. Odhadovalo sa totiž, že druhá vlna  prejde do zimy.

Chceli aj zamestnať 35 ľudí. Pesne v deň, keď mali otvoriť, prišiel lockdown. A tak čakajú a strata každým dňom rastie. „Reálne náklady denné na prevádzku tohto areálu sú 1 200 eur," konštatoval manažér Ľadového kráľovstva Marek Zelnický.

Zdroj: TASR

Momentálne zakliate ľadové kráľovstvo dokážu vďaka špeciálnej hale zachovať až do mája. No bez pomoci sa to už asi nepodarí. „Dostávame sa nejak na hranu a budeme pravdepodobne prosiť o pomoc aj širokú verejnosť," tvrdí Zelnický.

Štát im totiž nepomôže. Ako nová prevádzka prepadli cez deravé sito vládnych kompenzácií. „Treba hľadať riešenia. Vo všeobecnosti sú kompenzácie veľmi nízke na to, že cestovný ruch nemá žiadne tržby. A ešte sú tu aj takéto problémy, ako je Hrabovská dolina," hovorí manažérka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Liptov Katarína Šarafínová

Reportáž pripravil Mário Kermiet.

LIPTOV/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Liptov

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.