Viaceré nemocnice majú problém zdravotníkom potvrdiť, že na COVID-19 ochoreli v práci

Nemajú tak nárok na príplatok, ktorý im sľúbil štát.

Niektorí dostávajú, iní nie. Problém s úrazovými príplatkami, ktoré mali zdravotníkom vylepšovať PN-ku, sa nepodarilo doriešiť ani po niekoľkých mesiacoch.

Viaceré nemocnice totiž majú problém lekárom a sestrám potvrdiť, že na COVID-19 ochoreli v práci, čo je podmienka, aby sa k peniazom dostali. Vláda sľubuje, že situáciu konečne vyrieši.

Štvrtina hrubého platu navyše ku klasickej PN-ke, ak sa v službe nakazia korona vírusom. Parlament ešte vlani zdravotníkom či zamestnancom DSS-iek odklepol takzvaný úrazový príplatok, aby na pandemickej maródke nešli dole s príjmom. V košickej nemocnici Luisa Pasteurea ho hneď na jeseň lekári a sestry aj začali od Sociálnej poisťovne dostávať.

„Naša nemocnica vyplácala takéto príplatky ešte pred zavedením systému zo Sociálnej poisťovne z vlastných zdrojov až do výšky priemernej mzdy za 10 dní. Nemáme problém, aby sme zamestnancom potvrdili, že sa nakazili pri práci. Za december išla takáto výplata 376 zamestnancom," povedala nám hovorkyňa nemocnice Monika Krišková.

Iní s tým ale problém majú. Zdravotná sestra zo stredného Slovenska, ktorá v novembri na covid ochorela už druhýkrát, žiadny príplatok nedostala. „Som dostala len maródku. Bolo mi to vysvetľované, že je to náročné, že to bude dlhšiu dobu trvať, možno aj rok," povedala nám 25. januára.

Nasucho sú až doteraz aj lekári a sestry našej najväčšej Bratislavskej univerzitnej nemocnice. Potvrdiť, že sa nakazili v práci, sa im vedenie zdráha. Vraj preto, že neskôr by si od nej mohli nárokovať odškodnenie za chorobu z povolania a zdravotné následky po covide. „U nás ani jednej žiadosti nebolo vyhovené. Všetky sú na riaditeľstve," tvrdí predseda LOZ Ružinov Miroslav Mendel.

Zdroj: TV Markíza

Ešte pred časom hovorkyňa bratislavskej univerzitnej nemocnie Eva Kliská nám povedala, že na ministerstvo zdravotníctva poslali žiadosť o usmernenie veriac, že situácia sa vyrieši v čo najkratšom čase. „Ak by nastala situácia, že sa zamestnanec nakazí a má aj dlhodobé následky, každý prípad budeme posudzovať individuálne," doplnila Krišková.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí najnovšie po mesiacoch nejasností všetkým nemocniciam odkazuje, že tohto potvrdenia pre Sociálnu poisťovňu sa nemusia báť. Pretože z neho pre nich nevyplývajú žiadne ďalšie výdavky ani záväzky.

Definitívne potvrdiť zamestnávateľom by to malo ešte ministerstvo práce. „Tu ide len o potvrdenie úrazového príplatku, môžem upokojiť všetkých zamestnávateľov," vyhlásil šéf rezortu

Minister práce Milan Krajniak tvrdí, že už to legislatívne ošetrili. „Neviem, prečo im to manažmenty neprideľujú, keď podľa nás by mali," vyčíta.

Viaceré nemocnice stále čakajú na oficiálne požehnanie od vlády, aby začali úrazové príplatky ľuďom v prvej línii potvrdzovať. Čo ale znamená, že stovky zdravotníkov, ktorí doteraz ochoreli, sa už spätne k peniazom, ktoré im patria, nemusia dostať. A keďže sú už zaočkovaní, postupne by ich malo byť čoraz menej.

„O to je to trápnejšie, že to ministerstvo nevie dať. Je to veľmi zlý signál voči slovenským zdravotníkom," myslí si prezident lekársky odborov Peter Visolajský.

Do sociálnej poisťovne zatiaľ od ľudí prišlo vyše 4 000 žiadostí o covidový príplatok. Aj reálne priznaný bol ale len zhruba každý tretí.

Téme sa venovala reportérka Alexandra Danilov.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Príplatok

Dôležité udalosti