Bratislava otvorila prvé školy, v niektorých sa naopak neučilo ani online

Nezvestný Viliam Grešo.
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Až 66 zo 108 očkovaných ružinovských učiteľov malo nepriaznivé dôsledky po vakcinácii.

Počet škôl, ktoré obnovili prezenčnú výučbu k pondelku k 10.00 h, je 2550. Uviedol to minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) v pondelok počas návštevy znovuotvorených základných škôl v Bratislave.

Čísla sú podľa ministra školstva nižšie, keďže na strednom Slovensku sa od pondelka začali jarné prázdniny. Starosta bratislavskej mestskej časti Ružinov Martin Chren uviedol, že 50,5 percenta žiakov nastúpilo v pondelok do otvorených základných škôl. Otvorených je šesť z deviatich základných škôl.

„Jedna je zatvorená z dôvodu výskytu ochorenia COVID-19 ešte spred týždňa. Dve školy sme nemohli otvoriť z dôvodu neočakávaných dôsledkov očkovania. Až 66 zo 108 očkovaných učiteľov malo nepriaznivé dôsledky a nemohlo dnes nastúpiť do školy," povedal s tým, že ho to mrzí. Avšak na druhej strane vyjadril radosť z toho, že učitelia budú vďaka očkovaniu chránení.

Gröhling uviedol, že učitelia boli pri očkovaní informovaní o tom, že môžu po ňom dostať teplotu alebo ich môže bolieť hlava. „Je to niečo, s čím sme rátali. Organizmus na to reaguje. Je to pozitívna správa, pretože organizmus na to začína reagovať," dodal.

Bratislavské Staré Mesto otvorilo v pondelok prezenčné vzdelávanie na prvom stupni svojich základných škôl (ZŠ). Bezpečnosť je na prvom mieste. V prípade potreby je mestská časť pripravená reagovať na akúkoľvek zmenu. Na brífingu po návšteve ZŠ Dubová o tom informovala starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.

„Budeme operatívne reagovať na každú zmenu, ktorá by bola dôvodom pre zatvorenie triedy, prípadne aj školského zariadenia. Je to vždy lepšia situácia, ako keď deti sedia doma," skonštatovala Aufrichtová. Verí, že postupne sa v celej Bratislave i na Slovensku budú otvárať základné školy, aby mohli prinášať vzdelanie a výchovu pre deti.

Ministra školstva Branislava Gröhlinga (SaS) teší, že sa slovenská metropola pripája k ostatným mestám a postupne začína otvárať jednotlivé školy a triedy. Poznamenal, že v Starom Meste navštívili triedy, kde boli všetci žiaci osobne na vyučovaní, ale aj triedy, kde sa časť žiakov vyučuje on-line.

„Verím, že v priebehu pár týždňov budeme môcť oznámiť veľmi výrazné investície do digitalizácie, aby sme pomohli školám spraviť takýto spôsob vzdelávania, že aj tí, ktorí budú musieť ostať doma, sa budú vedieť pripojiť do triedy," poznamenal Gröhling. V tejto súvislosti ocenil prácu každého starostu, primátora i riaditeľov.

Z otvorenie sa tešia aj jednotlivé školy. „Najkrajšie na tom bolo, keď sme ráno videli tú radosť v očiach detí a učiteľov. Tešíme sa, že sa znova vraciame do bežného života," zhodnotila Eva Dubeňová, riaditeľka ZŠ Dubová.

Niektoré základné školy v pondelok otvára napríklad aj Ružinov, školy by však mali byť z prevádzkových dôvodov otvorené len na polovicu, mestská časť argumentuje aj vyššou bezpečnosťou.


Víkendová vakcinácia učiteľov ohrozila prezenčné aj dištančné vyučovanie

Zatvorená zostáva napríklad Základná škola SNP, ktorá ale mala v pláne dnes už vyučovať na prvom stupni prezenčnou formou. Viacerí učitelia však hlásili vedľajšie účinky po podaní vakcíny. Dnes niektoré ročníky preto nemohli mať ani dištančné vyučovanie, niektorí učitelia sa stále necítia dobre.


Otvorenie ohlásila aj najväčšia bratislavská mestská časť Petržalka, týka sa to však len prvých a druhých ročníkov prvého stupňa. Nové Mesto ešte minulý týždeň oznámilo, že svoje školy zatiaľ otvoriť neplánuje.

V regióne Trnavy sú školy zatvorené

Materské školy (MŠ) a základné školy (ZŠ) v čiernom trnavskom regióne zostávajú aj tento týždeň zatvorené. Trnava sa rozhodla otvoriť zariadenia pre deti rodičov z kritickej infraštruktúry, Hlohovec neotvára ani tie, v Piešťanoch sú otvorené aj jasle. Percento pozitívne testovaných z víkendového skríningu vo všetkých mestách mierne kleslo. Informovali o tom hovorcovia jednotlivých samospráv.

V Trenčianskom kraji zatvárali školy zo dňa na deň

V Trenčianskom kraji niektoré školy otvorili svoje brány už minulý týždeň. Podľa našich informácií však boli aj také, čo zo dňa na deň opäť pre zhoršujúcu sa pandemickú situáciu zatvárali. Pozitívni mali byť žiaci aj učitelia.

BRATISLAVA/TASR, tvnoviny.sk

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Školstvo

Dôležité udalosti