Monika Jankovská je jednou nohou z väzby von. Sudca súhlasil so stíhaním na slobode

Erik Zahorjan
Zdroj: TASR - Ján Krošlák

Rozhodnutie ešte nie je právoplatné.

Bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská by mala ísť na slobodu. Rozhodol o tom sudca Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Peter Pulman, ktorý neakceptoval žiadosť prokurátorky o predĺženie väzby do októbra. Rozhodnutie tak ešte nie je právoplatné.

Dôvodom je, že prokurátorka Úradu špeciálnej prokuratúry Valéria Simonová podala na Najvyšší súd sťažnosť voči rozhodnutiu sudcu.  Sťažnosť prokurátorka ÚŠP písomne zdôvodní. „Vec pôjde na Najvyšší súd SR a musíme si počkať na rozhodnutie, ktoré potom musíme rešpektovať. Vyšetrovanie bude prebiehať ďalej. V prípade, ak by sa zistili nejaké ďalšie kolúzne konania, ešte stále je možné navrhnúť väzbu. Aktívne sa ďalej vykonávajú úkony a je náš záujem, aby boli čo najskôr ukončené a aby sa mohli v prípade úspechu podať obžaloby," zdôraznila.

Jankovská by mala byť pod dohľadom mediačného a probačného úradníka a nosiť monitorovací náramok. Jankovská bude musieť hlásiť každú zmenu pobytu. „Sudca rozhodol tak, že ju prepustil z väzby na slobodu, pričom jej uložil primerané povinnosti a obmedzenia, respektíve nahradil nimi väzbu a zároveň pod dohľadom probačného a mediačného úradníka," potvrdil obhajca Peter Erdős s tým, že si počká na právoplatné rozhodnutie.

Na utorkovom výsluchu sa jeho klientka nezúčastnila vzhľadom na jej zlý zdravotný stav. Expolitičku hospitalizovali po tom, ako sa pokúsila o samovraždu a užila väčšiu dávku liekov. 

Pôvodne mala byť Jankovská väzobne stíhaná do 11. marca. Vo väzbe bola od minuloročnej marcovej akcie Národnej kriminálnej agentúry pod názvom Búrka. Príslušníci NAKA vtedy zadržali 13 sudcov, pričom padli obvinenia z korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a marenia spravodlivosti. Ďalšie obvinenia pribudli Jankovskej po minuloročnej októbrovej akcii Víchrica. Od septembra 2020 je obvinená aj v kauze prebratia trenčianskeho baru Fatima.

Vypovedal aj obvinený sudca Molnár

Okrem Jankovskej sudca rozhodol o aj o predĺžení väzby pre ďalšieho obvineného v kauze Búrka, sudcu Richarda Molnára. Mal by v nej zostať do 11. júna. Väzbu obvineného súd dohľadom probačného a mediačného úradníka nenahradil.

„Osobne som prekvapený, podali sme sťažnosť voči obom výrokom, necháme rozhodnúť Najvyšší súd SR a uvidíme ďalej. Jediné, čo mne zarezonovalo a priznám sa, nie úplne tomu rozumiem, je, že pri prvom predĺžení sudca pre prípravné konanie konštatoval prieťahy zo strany orgánov činných v trestnom konaní a konštatoval ich aj teraz. Aj napriek tomu zase väzbu predĺžil," povedal Molnárov obhajca Ondrej Urban.

Myslí si, že aj keď pre skutky súvisiace s poslednými výpoveďami Norberta P. a nebohého Františka Böhma nebolo vznesené obvinenie, tak v prospech jeho klienta to nepomohlo, čo bolo aj v prokurátorkinej žiadosti o predĺženie väzby. Keďže sudca povedal iba stručné zhrnutie a celé 42-stranové uznesenie má v papierovej podobe, ide si ho naštudovať.

Molnár je jedným z 13 sudcov, ktorých vlani 11. marca počas akcie Búrka zadržala a obvinila Národná kriminálna agentúra. Obvinený je z trestného činu prijímania úplatku.     Obvinený je aj v rámci minuloročnej jesennej akcie Víchrica. Vtedy príslušníci NAKA zadržali a obvinili aj podnikateľa a konkurzného právnika Zoroslava Kolára a ďalšie osoby. Medzi nimi je aj bývalá podpredsedníčka Najvyššieho súdu SR Jarmila Urbancová.

Vyšetrovanie v prípade Jankovskej a Molnára naďalej pokračuje. „Je náročné na čas, pretože je tam 21 obvinených, 49 skutkov, takže sa vykonávajú priebežne vyšetrovacie úkony. Preto bolo potrebné predĺžiť väzobnú lehotu, lebo u obidvoch existujú kolúzne dôvody väzby aj dôvody preventívnej väzby. Je to môj názor, sudca pre prípravné konanie sa s ním čiastočne stotožnil. Predĺžil lehotu väzby Richarda M., avšak len o štyri mesiace. Ja som žiadala o sedem mesiacov, a Moniku J. prepustil z väzby na slobodu s primeranými obmedzeniami," vysvetlila prokurátorka.


PEZINOK/tvnoviny.sk, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Monika Jankovská

Dôležité udalosti