Aká bude tohtoročná jar? Americkí meteorológovia zverejnili prvú prognózu

Brad Pitt a Leonardo DiCaprio spolu na červenom koberci v Cannes
Zdroj: TASR/AP

Po mrazivých dňoch príde tento týždeň oteplenie.

Hoci je stále oficiálne zima, americkí meteorológovia z AccuWeather už prišli s prognózou počasia na jar. Tento rok sa začne 20. marca, kedy bude jarná rovnodennosť.

Podľa ich odhadov nie vo všetkých európskych regiónoch príde s oficiálnym začiatkom jari aj teplé počasie. Niekde si na naň budú musieť počkať trošku dlhšie.

Vo východnej a strednej Európe by mohlo podľa prognózy jarné počasie s nadpriemernými teplotami začať skôr. Ak by sa to splnilo, aj na Slovensku by sme sa mohli tešiť na teplú jar. A to hlavne v marci, apríli a máji. Odhadujú, že by tohtoročné jarné počasie malo byť rovnaké ako v roku 2018.

Zdroj: accuweather.com

Jar príde neskôr v západnej Európe a chladné počasie so silnými búrkami a povodňami predpovedajú vo Francúzsku, Taliansku i na Balkáne, ako aj v západnom Poľsku i západných Čechách. Nízke teploty by tu mohli byť do konca marca, stúpať by mali až v druhej polovici apríla a začiatkom mája, cituje imeteo.sk prognózu.

Chladné počasie však na jar neobíde ani strednú a východnú Európu. Podľa meteorológa Tylera Roysa aj tu sa môže ochladiť, dokonca môže aj nasnežiť. Malo by to byť iba pár dní.

Na teplo sa môžeme tešiť už aj tento týždeň

Ako informuje SHMÚ na sociálnej sieti na územie Slovenska začína prúdiť teplejší a vlhší vzduch a po ďalších mrazivých nociach sa pokles nočných teplôt u nás zastaví.

„Poveternostná situácia sa mení a do našej oblasti postupne začína prúdiť teplejší a vlhší vzduch aj s frontálnymi systémami," uviedli meteorológovia s tým, že aktuálne už oblačnosť od severozápadu pribúda aj nad naším územím.

Prečítajte si aj: Západné Slovensko už čoskoro zahalí mrznúci dážď. Meteorológovia vydali výstrahu

Dodali, že v dolinách ešte stihla teplota klesnúť pod -15 stupňov, v nedeľu (14. 2.) namerali najnižšiu teplotu -22,2 stupňov v Hajnáčke. Počas pondelkovej noci bola najchladnejšou lokalitou obec Skalité, kde namerali -21 stupňov. Menej ako -20 stupňov Celzia namerali aj v Čadci (-20,1), Turzovke (-20,3), Oravskej Polhore (-20,0) i v Hajnáčke (-20,3).

Podľa predpovede SHMÚ na tento týždeň ešte postupne sa bude otepľovať. Kým v stredu (17. 2.) sa bude teplota cez deň pohybovať od -2 do 3 stupňov, v sobotu (20. 2.) to bude od 5 do 10 stupňov.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Počasie

Dôležité udalosti