Kapitálny úlovok daniarov: Odhalili historicky najväčšiu nelegálnu výrobňu cigariet

Pracovali v nej Slováci a Ukrajinci a bola v Lučenci.

Finančnej správe sa podaril historický zásah. V rámci akcie Čierny Panter odhalila doteraz najväčšiu nelegálnu výrobňu cigariet v Lučenci. Kriminálny úrad finančnej správy pri zásahu zaistil 24,6 milióna kusov cigariet, vyše 44 ton tabaku, vrátane strojov na výrobu cigariet.

Iba tento jeden záchyt v Lučenci predstavuje viac ako tretinu zadržaných cigariet za posledné tri roky. Naposledy veľkú výrobňu cigariet objavila finančná správa v roku 2018 v Revúcej.

Zdroj: Finančná správa SR

„Za uplynulé dva týždne sme zadržali šesťkrát viac cigariet ako za celý uplynulý rok. Aj tento zásah dokazuje, že dosahujeme stále lepšie výsledky vo vyšetrovacej a operatívnej činnosti. Celkový zastavený únik na spotrebných daniach a DPH je predbežne vyčíslený na takmer 6 mil. eur," povedal prezident finančnej správy Jiří Žežulka.

V lučeneckej nelegálnej výrobni našli až 24 568 400 kusov cigariet svetoznámych značiek a 44 300 kilogramov tabaku. Zaistili aj stroje na výrobu cigariet a spracovanie tabaku, ako aj autá, listiny a výpočtovú techniku.


Riaditeľ kriminálneho úradu Miroslav Homola konštatoval, že na trestnej činnosti sa podieľalo najmenej 18 ľudí, z nich 16 Ukrajincov a dvaja Slováci. Zadržali ich priamo pri čine. Sudca ich poslal do väzby z obavy, že budú pokračovať v trestnej činnosti, mohli by ujsť alebo sa skrývať pred trestným stíhaním.

Na akcii Čierny panter sa podieľali desiatky ľudí z kriminálneho úradu, daniari spolupracovali aj s políciou, ozbrojenými silami, hasičmi i štátnymi rezervami.

Za prvé dva mesiace tohto roka zadržali 65 percent z celkového počtu zadržaných cigariet v roku 2019. „Výroba, pašovanie alebo fajčenie nelegálnych cigariet znamená podporu zločineckých skupín a ochudobňovanie vlastnej krajiny a občanov. Týmito záchytmi sme nielen ochránili štát pred daňovými únikmi, ale aj zdravie občanov," dodal minister financií Eduard Heger.

Na videu si pozrite zásah akcie Čierny panter.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Finančná správa

Dôležité udalosti