Biskupi napísali Matovičovi list: Veriaci nemajú legitímny spôsob, ako prijať sviatosti

Lucie Bíla a jej darček na narodeniny
Zdroj: TASR/Dano Veselský

Žiadajú, aby sa našlo opatrenie vo vzťahu k duchovným potrebám.

Konferencia biskupov Slovenska hovorí o duchovnom trápení, s ktorým sa na biskupov obracia čoraz viac veriacich. Tvrdia, že svätá spoveď a sväté prijímanie boli pre veriacich vždy zdrojom povzbudenia, sily a vnútornej rovnováhy. Teraz sú však mesiace bez sviatostí a nemajú legitímny spôsob, ako ich prijať. Uviedli to v liste predsedovi vlády a členom vlády. Zároveň ich žiadajú, aby našli iný, primeraný spôsob nastavenia opatrení vo vzťahu k duchovným potrebám.

„Sme ochotní zniesť obmedzenia - avšak úplný, dlhodobý a celoplošný zákaz verejných bohoslužieb, ako aj praktické znemožnenie vysluhovania sviatostí je neúnosné," uviedla KBS.

Preto žiadajú vládu, aby našla iný spôsob nastavenia opatrení vo vzťahu k duchovným potrebám. Poukazujú pritom na nárast počtu zaočkovaných ľudí, ktorí by sa mohli zúčastňovať na bohoslužbách bez rizika ochorenia. Zhodli sa na tom biskupi počas utorkového plenárneho zasadnutia KBS, ktoré sa konalo online formou.

„Citlivo vnímame problémy spôsobené ochorením COVID-19. Rešpektujeme prijímané opatrenia a apelujeme na ich dodržiavanie. Naši duchovní s ochotou slúžia na covidových oddeleniach, nielen ako kňazi, ale aj ako dobrovoľníci, sanitári či pomocníci," uviedla KBS.

Zdroj: TASR

Tvrdia, že vedia „o vážnosti situácie z prvej ruky". Poukazujú na duchovné trápenie veriacich. „To prehlbuje utrpenie, ktoré priniesla pandémia. Úzkosti a konflikty, ktoré mnohí dokázali tlmiť vďaka sviatostiam, nadobúdajú na sile," uviedli v liste.

Biskupi tvrdia, že veriaci majú pocit, že ich "cirkev v ťažkom čase opustila". Poukazujú pritom na to, že opatrenia im prakticky zväzujú ruky a znemožňujú pôsobenie.

„Nejde len o hromadné podujatia, ale aj o individuálnu pastoračnú službu. Pritom okolité krajiny také tvrdé reštrikcie cirkvám nezaviedli. Mrzí nás, keď na niektorom mieste ľudia stratili trpezlivosť a prekročili pravidlá, hoci na ne stále upozorňujeme. Máme vytrvalú ochotu spolupracovať na zápase s pandémiou," dodala KBS s tým, že žiada o pochopenie ich situácie.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí k listu biskupov uviedol, že Slovensko sa potrebuje dostať do bordovej fázy, kde sa podmienky pre omše uvoľňujú. Plne chápe, že nálady sú v spoločnosti napäté, no podľa jeho slov treba vydržať.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.