Prať alebo neprať nové oblečenie? Zistite, či je to potrebné

OTEC_DETI_2021_kompl.jpg_bez_watermarku_1.jpg
Zdroj: Shutterstock / Rozhnovskaya Tanya

Najčastejšie riziko je alergická reakcia, nazývaná aj kontaktná dermatitída.

radosť, ktorú mnohí pociťujú pri ceste domov z nákupov. Aktuálne teda skôr od kuriéra k bytu. Nejde len o pocit šťastia z nových kúskov, ale aj o určitý pocit zadosťučinenia a už víziu, ako si to oblečie a bude v tom vyzerať. Teší sa a očakáva, že zožne nie jednu pochvalu. A preto sú mnohé netrpezlivé a pri najbližšej udalosti si svoj nový kúsok okamžite oblečú, často ho nestihnú ani oprať. Je to tak správne?

Podľa niektorých je to jedno, pretože už danú vec predtým skúšali ľudia v kabínkach, a tak bola tak či tak v kontakte s pokožkou. Podľa iných určite nie a pred oblečením si pranie, sušenie a žehlenie nemáme odpustiť.

Prečítajte si aj: Neviete sa na home office sústrediť? Tieto rady stopercentne zlepšia váš výkon

Riziká

Najčastejšie riziko je alergická reakcia, nazývaná aj kontaktná dermatitída. Červená, svrbiaca pokožka, ktorá vás bolí a páli. Podľa dermatologičky Susan Nederostovej, ide o reakciu pokožky na disperzné farbivá. Používajú sa prevažne na farbenie polyesterových vlákien a nylon. Potenie a trenie môže spôsobiť únik farbiva z odevu, uvádza portál time.com.

„Ak ku mne príde pacient a má vyrážku na zadnej časti krku, po bokoch či okolo podpazušia, hneď sa ho opýtam, čo si oblieka pri cvičení a či si opral nové oblečenie," hovorí. „Praním nového oblečenia môžete odstrániť zvyšky farbiva z textilu a znížiť tak jeho vplyv na pokožku," dodáva. Najčastejšie si to môžete všimnúť pri rifliach, ktoré zvyknú zafarbiť ešte aj iné oblečenie.

Zdroj: shutterstock/Radomir

Odhliadnuc od toho, predstavte si výrobný proces oblečenia. Každý jeden kus prejde zložitým výrobným procesom, viacerými farbeniami, balením a transportom. Oblečenie je tak vystavené chemickým látkam a prináša veľké riziko.

Tvrdí to aj David Andrews, ktorý skúmal použitie chemikálií v textilnom priemysle. Podľa neho je oblečenie často ošetrení prostriedkami na odpudzovanie škvŕn, farbami na zips, prostriedkami proti krčeniu, na zvýšenie mäkkosti a pod. Výrobcovia nemusia zákazníkov informovať o prítomnosti týchto chemikálií, avšak sú na ich povrchu a vy ich bez prania priamo skontaktujete aj s vašou pokožkou. „Je len vo vašom záujme, aby ste si oblečenie pred nosením aj oprali," hovorí.

Aj keď vám pranie nového oblečenia nikto nemôže prikázať, ako sme vám vysvetlili vyššie, je len vo vašom záujme, aby ste tak vždy konali.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.