Miroslav Kollár odchádza z koalície. Reakcia Remišovej vás asi prekvapí

Heňa dobehla karma
Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Predseda parlamentu si nemyslí, že bol koaličný poslanec.

Primátor Hlohovca Miroslav Kollár sa rozhodol odísť z koaličnej strany Za ľudí, ako aj z jej poslaneckého klubu.

Rozhodnutie zdôvodnil na sociálnej sieti a za hlavný problém označil situáciu s koronavírusom na Slovensku a koordinovanie opatrení v boji s touto chorobou. Podľa jeho slov opatrenia, ktoré prijíma vláda, nefungujú, ale nepríchádzala žiadna sebareflexia.

Tvrdí, že sa mesiace snaží na chyby v manažmente pandémie upozorňovať. Nechce nadávať na vlastnú vládu, chce, aby vláda konala tak, aby zbytočne nezomierali ľudia. Je presvedčený, že v každej demokratickej európskej krajine by v takejto situácii mal odstúpiť minimálne minister zdravotníctva.

Prečítajte si aj: Z koalície odchádzam pre Matoviča. Jeho riadením otvárame diaľnicu Pellegrinimu a Ficovi

„A v našom konkrétnom prípade by mal vyvodiť osobnú zodpovednosť aj premiér Igor Matovič . On nesie hlavnú politickú aj osobnú zodpovednosť za podobu protipandemických opatrení, za ich nekoncepčnosť, nedôslednosť, zlé načasovanie, chaos, aj za nedôveru verejnosti v prijímané opatrenia. Za absurdnú zamilovanosť do celoplošného testovania,“ píše ďalej vo svojom vyhlásení.

Vyhlásil tiež, že je naďalej pripravený v parlamente podporiť všetky dobré legislatívne návrhy opreté o programové vyhlásenie vlády, za ktoré sám hlasoval. No ako poslanec už nemôže ďalej legitimizovať „chaotické a nekompetentné vládnutie Igora Matoviča".

„Ja budem ďalej robiť všetko pre to, aby som ako primátor s tými nástrojmi, ktoré mám v rukách, čo najlepšie ochránil obyvateľov nášho mesta. Ale ako poslanec už nemôžem ďalej legitimizovať chaotické a nekompetentné vládnutie Igora Matoviča, ktorý aj dnes namiesto rázneho a kompetentného politického líderstva ponúka len výhovorky, reči o sabotáži a ankety o očkovaní neschváleným Sputnikom. Oddnes už preto nie som poslancom vládnej koalície vedenej Igorom Matovičom. A pretože nechcem týmto mojím osobným postojom komplikovať pozíciu strany Za ľudí v koalícii, vystupujem aj z poslaneckého klubu tejto strany. Som naďalej pripravený v parlamente podporiť všetky dobré legislatívne návrhy opreté o programové vyhlásenie vlády, za ktoré som sám hlasoval. Ako poslanec už nemôžem ďalej legitimizovať chaotické a nekompetentné vládnutie Igora Matoviča,“ napísal okrem iného.

Odmietanie vyvodenia politickej zodpovednosti pre obavy z návratu vlády Hlasu-SD či Smeru-SD označil za falošný argument. Tieto strany nepovažuje za alternatívu ani riešenie situácie, no nie je tým podľa neho ani pokračovanie Matoviča vo výkone funkcie premiéra v podobe, v akej ju doteraz predvádzal.

KONČÍM. ODDNES UŽ NIE SOM POSLANCOM PREMIÉRA IGORA MATOVIČA Som primátor okresného mesta, v okrese, ktorý bol...

Uverejnil používateľ Miroslav Kollar - Za ľudí   Utorok 16. februára 2021

Zdroj: Facebook/Miroslav Kollár - Za ľudí

Koalícia odchodom Kollára nepríde o väčšinu v parlamente. Doteraz mala v pléne 95 poslancov, ostane jej 94. Naďalej tak bude mať aj ústavnú väčšinu. OĽANO má 53 poslancov, Sme rodina 17, SaS 13 a Za ľudí 11. Kollár bol doteraz členom predsedníctva Za ľudí, v lete kandidoval za predsedu.

Remišová: Smeroval k odchodu od prehratých volieb na predsedu

Predsedníčku strany Veroniku Remišovú mrzí, že Kollár opúšťa poslanecký klub a stranu Za ľudí, vďaka ktorej sa dostal do parlamentu. „K tomuto kroku smeroval odkedy prehral voľby predsedu strany. Strana Za ľudí v koalícii aj v parlamente bráni a bude brániť hodnoty, na ktorých nám obom záleží. Strana Za ľudí má stále rovnaké hodnoty a program, ktorý presadzuje a Miroslav Kollár mal tento mandát od našich voličov, ktorých sklamal," konštatovala.

Považuje za škodu, že sa vzdal možnosti meniť aspoň niektoré veci k lepšiemu. Zdôraznila, že byť nezávislým poslancom a nemať zodpovednosť za krajinu je postavenie síce pohodlné, ale zbytočné. „Strana Za ľudí je stranou, ktorá plní sľuby, ktoré dala svojim voličom a budeme pokračovať v zápase za spravodlivé, férové a prosperujúce Slovensko,” napísala v reakcii.

Šeliga odmieta názor predsedníčky na Kollára

Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga odmietam obraz o Miroslavovi Kollárovi, že odchádza, pretože prehral súboj o predsedu strany. „Nie je to pravda. Miro, držím ti palce v ďalšom pôsobení vo verejnom živote. Odchod Miroslava Kollára vnímam ako memento a šancu na vnútornú reflexiu koalície na štýl vládnutia," reagoval na sociálnej sieti.

Podľa jeho slov nejde o politické body, tu ide o životy ľudí. Kollárov odchod je „hlasom na púšti”, hlas, ktorý verejne “unikol” zo zavretých sál Úradu vlády, salónov parlamentu a centrál koaličných strán. „Nie je dokonalý ani neomylný, ale je to pravdivé volanie po reflexii," napísal okrem iného.

Odchod Miroslava Kollára sa ma ľudsky dotkol, pretože z nášho klubu odchádza veľmi schopný človek a pre mňa priateľ....

Uverejnil používateľ Juraj Šeliga - Za ľudí Streda 17. februára 2021

Zdroj: Facebook/Juraj Šeliga - Za ľudí

Reakcie strán i politikov

Keďže Miroslav Kollár ako jediný nepodpísal koaličnú zmluvu, ťažko hovoriť o tom, či bol niekedy koaličným poslancom. Vyhlásil to predseda parlamentu a Sme rodina Boris Kollár v reakcii na odchod primátora Hlohovca z koalície.

„Keďže pán poslanec Miroslav Kollár ako jediný ani nepodpísal koaličnú zmluvu, ťažko hovoriť o tom, či bol niekedy koaličným poslancom. Neviem, či odišiel odniekiaľ, kde možno ani nikdy nebol. Každopádne, nech si občania urobia vlastný názor na osobu, ktorá uteká z boja. A ktovie, možno sa pán poslanec dlhodobo tešil na spoluprácu s pánom Ficom," uviedol Kollár v stanovisku, ktoré zaslala jeho hovorkyňa Michaela Jurcová.

SaS rešpektuje Kollárovo rozhodnutie, ale podľa liberálov je škoda, že koalíciu opúšťa "takáto výrazná politická tvár parlamentu". "Dlhodobo poukazoval na problémy, ktoré boli ignorované," uviedla SaS v stanovisku, ktoré poskytol hovorca Ondrej Šprlák.

Šéfka poslaneckého klubu Za ľudí a podpredsedníčka strany Jana Žitňanská rozumie Kollárovmu odchodu. Pripomenula, že ako primátor Hlohovca musel od začiatku pandémie zabezpečovať pokyny zhora, ktoré boli často zmätočné. Žitňanská si je istá, že na Kollárovo hlasovanie za zmysluplné zákony sa bude dať v parlamente spoľahnúť.

„Je mi ľúto, že Miro Kollár dnes vystúpil zo strany a tiež poslaneckého klubu Za ľudí. Ale aj mu rozumiem. Na rozdiel od nás mnohých on od začiatku pandémie musel byť tým, ktorý ako primátor musel zabezpečovať pokyny zhora, pričom často boli jemne povedané zmätočné. Každý má ten svoj pomyselný pohár trpezlivosti iný, ale žiadny nie je bezodný. Viem, že Miro to so Slovenskom myslí dobre, a preto som si istá, že sa na jeho hlasovanie za zmysluplné zákony budeme môcť vždy spoľahnúť," napísala Žitňanská na sociálnej sieti. Doplnila, že od stredy bude mať slovenský parlament "slušnú, konštruktívnu, nefašistickú, neskorumpovanú neprefláknutú opozíciu".

Odchod Kollára z koalície OĽANO neprekvapil, podľa hnutia sa už dlhodobo správal ako opozičný poslanec. „Dnes nie je čas na úteky, ale na odvahu prijímať aj nepopulárne rozhodnutia," skonštatovalo hnutie.

„Odchod Miroslava Kollára nás však neprekvapil, keďže sa už dlhodobo správal ako opozičný poslanec. Celá koalícia je pod enormným tlakom verejnosti, keďže Slovensko čelí nielen pandémii vírusu, ale aj bezbrehého populizmu, keď je mnohým politikom prednejšia ochrana vlastných percent pred ochranou života a zdravia obyvateľstva. Prijímané opatrenia vyplývajú z odporúčaní odborníkov, avšak ich účinnosť je nevyhnutne podmienená práve dobrou spoluprácou naprieč politickým spektrom," uviedol Peter Dojčan z mediálneho tímu hnutia.

HLOHOVEC/zg, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti