Slovák predával tehotnú partnerku, v Nemecku z nej urobil prostitútku

Po návrate na Slovensko sa jej podarilo ujsť a všetko nahlásiť na polícii.

Príslušníci Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii objasnili prípad obchodovania s ľuďmi spáchaného formou sexuálneho vykorisťovania, kde obeť podľahla tzv. Štokholmskému syndrómu.

Prípad sa začal v malej obci v okrese Nitra a 20-ročný Slavomír L. už čelí obvineniu zo zločinu obchodovania s ľuďmi. Jeho obeťou bola 23-ročná žena, ktorá sa s ním zoznámila na sociálnej sieti.

Po istom čase odišla z práce v Prievidzi a presťahovala sa k mladíkovi. Vtedy sa začalo pre ňu  peklo. Pravidelne ju mal biť a týrať, nemohla bez neho nikam chodiť, vyhrážal sa jej, že ju i jej rodinu zabije.

Po určitom čase, keď nemali peniaze, podarilo sa mu zabezpečiť prácu v skladoch v Hamburgu. „Po príchode do Nemecka jej však mal oznámiť, že bude na ich živobytie zarábať prostitúciou. Samozrejme nesúhlasila, tak si mal jej súhlas vynútiť bitkou. Prostitúciu musela vykonávať aj potom, ako zistila, že je tehotná. Peniaze za poskytnuté služby musela odovzdávať. Takýmto spôsobom bola vykorisťovaná tri mesiace a zarobila viac ako 20-tisíc eur. Po návrate na Slovensko sa jej podarilo ujsť a všetko nahlásiť na polícii," uviedla k prípadu hovorkyňa policajného prezídia Denisa Bárdyová.

Mladíkovi tým, že čin spáchal na chránenej osobe - tehotnej žene, hrozí 7 až 12 rokov za mrežami. Obvinený je v súčasnosti vo vyšetrovacej väzbe za násilnú trestnú činnosť.

Pomoc pre týrané ženy

Polícia upozorňujeme a vystríha ženy a mladé dievčatá pred neznámymi a neoverenými kontaktmi s neznámymi mužmi prostredníctvom sociálnych sietí.

V prípade podozrivého správania sa, resp. náhlej zmeny správania sa s náznakmi možného konania smerujúceho k obchodovaniu s ľuďmi majú oznámiť podozrenia na národnú linku pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi na bezplatnom čísle 0800 800 818.

„Tam im poskytnú informácie k možným rizikám obchodovania s ľuďmi a v prípade potreby aj pomoc. Polícia je samozrejme taktiež k dispozícii na linke 158," dodala Bárdyová.

Čo je Štokholmský syndróm

Štokholmský syndróm je, keď rukojemník začína vyjadrovať súcit a sympatiu voči páchateľovi. V niektorých situáciách dochádza až k tomu, že ho ochraňuje.

Tento pocit považujú odborníci za iracionálny, na človeka počas takejto situácie veľmi vplýva miera nebezpečenstva a strachu. Človek si vysvetľuje nedostatok zneužitia zo strany páchateľa ako prejav láskavosti a nadviaže s páchateľom citový vzťah.

Štokholmský syndróm sa môže označovať ako traumatické spojenie, ktoré opisuje silnú citovú väzbu medzi dvomi osobami, kde jedna z nich prerušovane napáda druhú. Samotné spojenie je ľudská odpoveď na traumu spojenú s postavením obete. 

Schvaľovanie skutkov páchateľa je jedna z možností, ako ľudské ego chráni samé seba. V tom prípade, ak obeť uverí na rovnaké hodnoty ako agresor, myseľ ho odmieta brať ako hrozbu, píše wikipedia.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Prostitúcia

Dôležité udalosti