Interpol zadržal hľadaného Michala Suchobu, pomohli aj Lovci lebiek

Prezidentka Zuzana Čaputová.
Zdroj: minv.sk

Podnikateľ je obvinený v kauze Mýtnik.

Podnikateľa Michala Suchobu, ktorý je v kauze Mýtnik okrem iných obvinený spolu s Františkom Imreczem či Jozefom Brhelom (obaja sú vo väzbe), zadržali v Spojených arabských emirátoch v Dubaji.

Informácie o Suchobovom pobyte v SAE sa podarilo získať policajtom z oddelenia cieľového pátrania odboru pátrania a kriminalisticko-technických činností úradu kriminálnej polície policajného prezídia.

„Lovci lebiek získané operatívne informácie poskytli prostredníctvom Úradu medzinárodnej policajnej spolupráce Národnej ústredni Interpol Slovensko a tí ju v rámci siete poskytli partnerom v Spojených arabských emirátoch. Hľadaného muža dnes (17. 2.) zadržali príslušníci Intrepolu v Spojených arabských emirátoch,“ informovala média hovorkyňa prezídia Denisa Bárdyová. 

Policajní pátrači, tzv. Lovci lebiek, pátrali po obvinenom po tom, ako mu vyšetrovateľ NAKA vzniesol obvinenie.

Stanoviská generálnej prokuratúry a ŠTS

„V tomto štádiu nebudeme o veci informovať, aby sa nezmaril ďalší postup v konaní,“ tlmočil médiám stanovisko špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica hovorca GP Dalibor Skladan.

Informáciu o zadržaní Suchobu v Emirátoch v stredu oznámil Špecializovanému trestnému, súdu Interpol Abú Dabí, konštatovala hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková.

Ak Interpol potvrdí zadržanie, žiadosť o jeho vydanie na Slovensko bude zaslaná diplomatickou cestou na základe reciprocity. „Ministerstvo spravodlivosti na Špecializovaný trestný súd odošle informáciu so žiadosťou o preložené podklady nevyhnutné k vypracovaniu a zaslaniu žiadosti o vydanie," spresnil hovorca rezortu Peter Bubla.

Podľa jeho slov medzi SR a SAE neexistuje bilaterálna zmluva a Emiráty nepristúpili k nijakému medzinárodnému Dohovoru, ktorý by explicitne upravoval vyžiadanie na trestné konanie alebo výkon trestu odňatia slobody.

Dodal, že žiadosť s podkladmi v súlade s kritériami právneho poriadku SAE musí byť do 30 dní od zadržania zaslaná na základe vzájomnosti.

Špecializovaný trestný súd vydal medzinárodný a európsky zatýkací rozkaz na v pondelok 8. februára. Národnú ústredňu Interpol Bratislava požiadalo ministerstvo spravodlivosti o vyhlásenie medzinárodného pátrania po obvinenom o dva dni neskôr.

Časová os lokalizácie a zadržania Suchobu

29. januára - bola Národná ústredňa informácií o pasažieroch (PIU) požiadaná o previerku miesta a času opustenia územia Európskej únie za účelom zistenia destinácie, v ktorej sa osoba nachádza; Ešte v ten istý deň PIU Slovensko zistilo dátum odletu, bez spiatočného návratu.

8. februára - vydanie medzinárodného a európskeho zatýkacieho rozkazu Špecializovaným trestným súdom;

10. februára - Interpol Bratislava bezodkladne po obdržaní medzinárodného a európskeho zatýkacieho rozkazu vyhlásil po obvinenom celosvetové pátranie prostredníctvom Červeného obežníka, ktorý však ešte musel prejsť kontrolou právneho oddelenia Generálneho sekretariátu Interpolu v Lyone;

Generálny sekretariát zabezpečil preklad vydaného Červeného obežníka do arabského jazyka ako jedného zo štyroch oficiálnych jazykov INTERPOLu;

Interpol Bratislava oslovil v tejto veci svojho styčného dôstojníka na Centrále Interpolu v Lyone, ktorý intervenoval u partnerov v Spojených arabských emirátoch;


Informáciu o Suchobovom zadržaní ako prvý priniesol Denník N.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR, TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Michal suchoba

Dôležité udalosti