Zo zoznamu obvinených v prípravách vrážd prokurátorov a Daniela Lipšica vypadli dve známe mená

Zoltán Andruskó.
Zdroj: TASR

Ide o Zoltána Andruskóa a Miroslava Marčeka.

Zo zoznamu obvinených v prípravách vrážd prokurátorov a Daniela Lipšica aktuálne vypadli dve mená. Televízia Markíza zistila, že tam chýba Zoltán Andruskó a Miroslav Marček. V tejto veci im totiž nedávno prerušili trestné stíhanie.

Obaja muži si už odpykávajú tresty za vraždu Jána Kuciaka. Zoltán Andruskó sa priznal a spolupracuje s policajtmi od začiatku, Miroslav Marček tak spravil pol roka po tom, čo bol vo väzbe.

Kľúčové svedectvo

O prípravách likvidácií Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šulfiarskeho začal hovoriť ako prvý Zoltán Andruskó. Dovtedy nikto netušil, že im išlo o život. Vyšetrovateľom Andruskó povedal, že si to u neho mala objednať Alena Zsuzsová. Tá vinu odmieta. Andruskó opísal, koho na to najal, ako obete sledovali, kde zháňali zbrane a koľko za to malo zinkasovať.

Súčasného generálneho a špeciálneho prokurátora mali na muške ešte na jeseň 2017, pred vraždou novinára. Petra Šufliarskeho chceli vraj zabiť zase v lete 2018. Na pripravovaných zločinoch sa mali podieľať viacerí.

Už nie sú obvinení

Zoznam obvinených sa však po novom zúžil. Len pred pár dňami totiž podľa našich informácií voči Zoltánovi Andruskóovi a Miroslavovi Marčekovi prerušili trestné stíhanie. Znamená to, že v tejto chvíli obvinení v tomto prípade nie sú. Potvrdili nám to viaceré zdroje z prostredia vyšetrovania.

Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Dôvodom prerušenia stíhania bolo to, že obaja muži spolupracujú a objasňujú trestnú činnosť. „Prerušiť trestné stíhanie môže policajt s predchádzajúcim súhlasom prokurátora voči osobe, ktorá je obvinená, ale významnou mierou sa podieľa na objasnení napríklad korupcie, rozloženia organizovaných skupín, terorizmu, úkladnej vraždy,“ vysvetlila rektorka Akadémie Policajného zboru Lucia Kurilovská.

Dodala, že až keď pominú dôvody prerušenia, policajt alebo prokurátor môže pokračovať v trestnom stíhaní. Ako dlho môže takýto stav trvať, podľa rektorky policajnej akadémie nie je stanovené.

Dočasný stav

Vyšetrovateľ však môže potom opäť rozhodnúť napríklad aj tak, že stíhanie voči Andruskóovi a Marčekovi podmienečne alebo úplne zastaví. V tom prípade by to znamenalo, že by ich za tieto zločiny vôbec nesúdili.

Prípad však stále vyšetrujú. Všetci traja muži, ktorých mali na muške, sú presvedčení, do zoznamu obvinených pribudne ešte minimálne jedno meno. Marian Kočner medzi obvinenými doposiaľ nefiguruje.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zoltán Andruskó

Dôležité udalosti