Aký je život bez alkoholu? Prezradíme vám, ako by sa zmenilo vaše telo

vakcina ind.mp4
Zdroj: Shutterstock / Stokkete

Napriek pocitu pôžitku, ktorý prináša, spôsobuje veľa zdravotných problémov.

Práve je február, inak nazvaný aj suchý február. Ak ste sa doň odhodlali vstúpiť s predsavzatím nepiť, urobili ste pozitívny krok pre vaše telo, myseľ, peňaženku aj spoločnosť.

Miera závislosti od alkoholu je v našej krajine totiž alarmujúca. Nedávno sme vás informovali, že priemerná ročná spotreba čistého alkoholu u ľudí nad 14 rokov je na Slovensku 11,1 litra vrátane abstinujúcich. Je to o 1,3 litra viac ako celoeurópsky priemer. Na nadmerné užívanie alkoholu dokonca ľudia zomierajú, muži v priemere viac ako ženy.

Nemusíte však ani byť závislý, aby vám alkohol neškodil a neničil vaše telo už skôr. Negatívny dopad má na krvný tlak, vašu postavu, mozog, obličky, pečeň a mnoho iného. Už mesačná abstinencia alkoholu prinesie viaceré benefity, uvádza portál mojezdravi.cz.

Prečítajte si aj: Silný vývar pre pohladenie tela i duše. Ktorej zelenine sa treba vyhnúť?

Mozog a spánok

Je všeobecne známe, že alkohol má negatívny vplyv na nervový systém. Mení chemickú rovnováhu mozgu a ničí mozgové bunky. Pri abstinencii sa váš mozog bude môcť zregenerovať, zlepší sa vaša pozornosť, pamäť aj sústredenie.

Rovnako je to so spánkom. Napriek tomu, že si ľudia myslia, že je ich spánok lepší vďaka alkoholu, opak je pravdou. Spánok je síce hlbší, ale je krátky. Celková kvalita spánku je zlá, a preto ste na druhý deň unavený.

Obličky a rakovina

Podľa vedcov dochádza po mesiaci v abstinencii k poklesu obličkového tuku až o 15 percent. Tuk v nich ich pritom poškodzuje. Alkohol však neničí iba obličky, ale aj sliznicu, hltan, pečeň a hrubé črevo, kde zvyšuje riziko vzniku rakoviny.

Zdroj: shutterstoc.com/Ivan Kruk

Pleť a postava

Poznáte ten pocit, keď sa ráno zobudíte a ste veľmi smädný? Je to preto, že alkohol dehydratuje a to nielen vaše telo, ale aj pleť. Preto sa odporúča zapíjať ho vodou. Vaša pokožka bude inak suchá, stratí pevnosť, pružnosť a objaviť sa môže aj akné. Nehovoriac o urýchlení starnutia pleti a tvorbe vrások.

Okrem iného je alkohol aj veľmi kalorický a obsahuje veľa cukru. Telo má veľa „práce" s jeho spracovaním, a pritom sa napríklad obmedzí aj schopnosť vytvárať glukózu. Je to veľmi nebezpečné najmä pre ľudí s cukrovkou.

Imunita a otehotnenie

Konzumácia alkoholu tiež odvádza z tela vitamíny, minerály a iné dôležité látky. Človek je preto náchylnejší na ochorenia a horšie sa mu napríklad hoja zranenia.

Alkohol vplýva aj na časť mozgu, ktorá zodpovedá za vylučovanie hormónu. Tie potrebujú mať ženy v poriadku, aby mali pravidelný cyklus, ovuláciu a mohli otehotnieť. Alkohol tak znižuje ženskú plodnosť, ale ohrozuje aj tú pánsku, keďže znižuje objem spermií v ejakuláte.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.