Od 1. marca si môžete vybrať medzi gastrolístkami alebo peniazmi

Gastrolístky.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Novelu Zákonníka práce odobrila už aj prezidentka.

Prezidentka Zuzana Čaputová podpísala v stredu (17. 2.) novelu Zákonníka práce, ktorá prináša niekoľko zmien.

Týkajú sa aj gastrolístkov. Ľudia si tak budú môcť vybrať medzi nimi alebo peniazmi. Rozhodnutie zamestnanca bude na rok. Novela tiež umožní zamestnávateľom rozhodnúť sa, či zmenu zavedú od platnosti zmien alebo tak urobia neskôr.

Zníži sa aj výška poplatku zamestnávateľa za sprostredkovanie stravovania z 3 % na maximálne 2 %. Majú sa tak znížiť náklady zamestnávateľa pri zabezpečovaní stravovania prostredníctvom gastrolístkov.

Elektronická forma stravovacej poukážky bude povinná od 1. januára 2023. Výnimkou budú prípady, keď sa elektronická stravovacia poukážka nebude môcť z objektívnych dôvodov použiť na pracovisku alebo v jeho blízkosti.

Brigáda tínedžerov

Od marca budú môcť tínedžeri, ktorí majú viac ako 15 rokov vykonávať aj iné ľahké práce, ktoré neohrozujú ich zdravie či školskú dochádzku. Rozhodnutie, či ide o ľahkú prácu, musí vydať príslušný inšpektorát práce.

Povinný odchod do dôchodku

V novele poslanci tiež schválili výpovedný dôvod, a to dovŕšenie veku 65 rokov a vek určený na nárok na starobný dôchodok. Obe podmienky pritom musia byť splnené súčasne. Takýto zamestnanec by mal mať nárok na odstupné.

Práca ľudí z chránených dielní

Počas trvania mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19 sa umožní občanom so zdravotným postihnutím, ktorí sú zamestnaní v chránených dielňach alebo na chránených pracoviskách u zamestnávateľov, vykonávať prácu vo svojej domácnosti, ak to dohodnutý druh práce umožňuje.

Tripartita

Rezort práce urobil aj zmeny v prípade tripartity. Rozšíriť sa má počet zástupcov zamestnancov v tripartite z jedného minimálne na troch. „V praxi niekedy v podniku zastupuje zamestnancov odborová organizácia bez vzťahu k spoločnosti, teda so zamestnávateľom rokujú členovia odborového orgánu, ale títo nie sú zamestnancami spoločnosti a je teda otázne, koho záujmy vôbec reprezentujú,“ tvrdí ministerstvo práce.

Odbory vo firmách

Zamestnávateľ po novom nebude mať povinnosť akceptovať odborovú organizáciu, ktorá nemá svojich členov v pracovnom pomere u zamestnávateľa. V prípade vzniku sporu, napríklad pri pochybnostiach, že u zamestnávateľa nie sú zamestnanci v pracovnom pomere zároveň členmi odborovej organizácie, by to mal riešiť nezávislý rozhodca. Ten by mal mať povinnosť vyriešiť spor do 30 dní.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Tripartita

Dôležité udalosti