Bývalý premiér Robert Fico vypovedal na NAKA. Na výsluchu bol aj ďalší známy exminister

webtvnNad_tvnoviny.mp4
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Vypovedal rovnako ako Fico k obvineniu Žigu.

V budove Prezídia Policajného zboru je dnes (8.2.) mimoriadne rušno. Krátko pred 10.00 h prišiel na výsluch NAKA bývalý premiér a predseda strany SMER-SD Robert Fico.

Do budovy na Račianskej ulici v Bratislave krátko po 14.00 h bočným vchodom vošiel aj ďalší známy politik. V sprievode právneho zástupcu prišiel ako svedok vypovedať aj exminister životného prostredia a súčasný šéf strany Most-Híd László Sólymos.

Po asi pol hodine odišiel a novinárom povedal, že o kauze nič nevie. Podľa našich informácií mal vypovedať rovnako ako vypovedal Robert Fico k obvineniu Petra Žigu. „Bol som vypovedať ako svedok v prípade Petra Žigu. Odpovedal som na otázky vyšetrovateľa. Viac sa k tomu vyjadrovať nebudem, keďže ide o živý prípad," konštatoval.

Expremiér Fico bol pred aj po výsluchu skúpy na slovo a s novinármi komunikovať nechcel. Na otázku, že k čomu ide vypovedať odpovedal: „Čo vás je do toho?", pričom toto zopakoval niekoľkokrát. Neodpustil si ani poznámku o údajných únikoch informácií z polície. „Opäť tu stojíte tridsiati piati. Je to moja súkromná vec," povedal Fico.


Novinári však v budove prezídia čakali na kajúcnika Ľudovíta Makóa, ktorý prišiel na výsluch krátko pred Robertom Ficom.

Advokát Žigu Sergej Romža potvrdil, že Fico vypovedal vo veci Žigu. „Vypovedal spontánne, odpovedal na všetky otázky detailne a komplexne," uviedol Romža. Jeho klient kategoricky poprel, že skutok sa stal tak, ako ho opisuje Monika Jankovská. O motívoch jej výpovede nechce špekulovať. Zdôrazňuje, že absentuje Žigov motív.

Jankovská, ktorá na Žigu podala trestné oznámenie, vypočutá ešte nebola. Advokát však uviedol, že sudkyňu, ktorú sa mal pokúsiť Žiga podplatiť, už vyšetrovaľ vypočul.

Robert Fico sa ani po výsluchu pri novinároch nezastavil. „Povedzte mi, kde mám auto," odpovedal Fico na ich opakované otázky.

„Nie je normálne, aby vo vestibule NAKA stálo stádo novinárov a presne vedeli, kto a kedy príde a v akej veci vypovedať na NAKA. NAKA je, pokiaľ ide o únik informácií, deravá ako ementál a je na čase, aby s tým minister vnútra Mikulec niečo urobil," napísal Fico na sociálnej sieti po odchode z prezídia. Upozornil na negatívne dôsledky únikov informácií z polície i z vyšetrovacích spisov na priebeh vyšetrovania. Hovorí aj o poškodzovaní práv ľudí, ktorí čelia podozreniam.

Na bývalého ministra hospodárstva podala trestné oznámenie niekdajšia štátna tajomníčka Monika Jankovská. Poslanec sa mal vraj cez ňu pokúsiť podplatiť sudkyňu Najvyššieho súdu Katarínu Pramukovú, ktorá rozhodovala spor o Gabčíkovo. Jankovská vypovedala, že Žiga jej priniesol 100-tisíc eur, ktoré mala odovzdať sudkyni. Podľa Jankovskej sudkyňa úplatok neprijala a rozhodla v prospech Slovenska.

Jankovská si podľa neho chce iba zlepšiť pozíciu. Žiga tvrdí, že netuší, prečo proti nemu vypovedá a nič také, ako opisuje, sa nestalo.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti